Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Uniwersalny poradnik wspierający pisanie wniosku o finansowanie badań naukowych (polecane strony)

  • Jak napisać wniosek o finansowanie badań naukowych? – W poradniku Rady Młodych Naukowców znaleźć można rady dotyczące m.in. następujących zagadnień: Jak wybrać tematykę naszych badań? Jak zbudować zespół badawczy? Jak zrobić dobry przegląd literatury? Jakie doświadczenie powinien mieć kierownik zespołu? Jak wybrać i opisać instytucję naukową, w której zamierzamy odbyć staż? Jak napisać poszczególne elementy wniosku? Czego nie pisać we wniosku? Kliknij i dowiedz się więcej o bezpłatnym poradniku.
  • Więcej Dobrej Nauki – Materiały powstałe w ramach akcji Więcej Dobrej Nauki, którą prowadził prof. Janusz Bujnicki. W swojej prezentacji prof. Bujnicki stara się przekonać, że celem wnioskodawcy musi być wyróżnienie się pozytywnie z tłumu innych kandydatów oraz unikanie tracenia punktów z trywialnych powodów. Doprowadzenie do takiej sytuacji, zwiększa szansę, że instytucja grantowa sfinansuje badania, bo uzna je za dobrą inwestycję. Kliknij i dowiedz się więcej o materiałach z prezentacji.
  • Writing Successful Science Proposals – Autorzy adresują książkę przede wszystkim do osób, które składają wniosek do National Science Foundation. Nie powinno to jednak zniechęcać polskiego czytelnika. Rady z omawianej publikacji bez większych problemów można bowiem dopasować do zasad, które obowiązują w polskich instytucjach finansujących badania naukowe. Wynika to z faktu, że zasady pisania dobrych wniosków o granty na badania naukowe są bardzo zbliżone na całym świecie. Trzeba je tylko nieco dopasować do lokalnych wymagań. Kliknij i dowiedz się więcej o książce.
  • Jak zwiększyć skuteczność aplikowania o środki? – Zadaniem poradnika nie jest przedstawienie możliwości aplikowania o granty, przybliżenie zasad wybranych konkursów, czy omówienie poszczególnych pól generatora wniosków. Jest wiele stron internetowych oraz przewodników, które zadania te spełniają doskonale. Celem autorów było stworzenie publikacji, która podpowie badaczom, w jaki sposób myśleć o procesie aplikowania oraz jak zaplanować i zrealizować działania poprzedzające złożenie gotowego wniosku o dofinansowanie. Kliknij i dowiedz się więcej o poradniku.
  • Jak złożyć dobry wniosek do NCN? – Choć nasz poradnik ma już swoje lata i nie jest już dopasowany do najnowszych zmian w konkursach NCN, to zawsze warto sięgnąć do niego, by jeszcze raz przemyśleć najważniejsze aspekty swojego wniosku. Kliknij i dowiedz się więcej o poradniku.
  • The art of grantsmanship – “Dobrze napisany wniosek nie uratuje złego pomysłu, ale źle napisany wniosek może zabić nawet najlepszy pomysł” – od takiej idei wychodzi w swoim bardzo dobrym poradniku o pisaniu wniosków grantowych Jacob Kraicer. Choć sam poradnik ma zaledwie trzynaście stron, to autor zawarł na nich esencję swojej wiedzy, którą zgromadził przez 30 lat, jako osoba pisząca oraz oceniająca wnioski o granty na badania naukowe. Kliknij i dowiedz się więcej o poradniku.
  • Rady o pisaniu wniosków grantowych z National Science Foundation – Choć rady dotyczą głównie wniosków składanych do NSF, to sposób konstruowania projektów badawczych jest identyczny na całym świecie. I właśnie dlatego warto sięgnąć do tych dwóch prezentacji. Kliknij i dowiedz się więcej o prezentacji 1 i prezentacji 2.
  • SciWrite: Writing in the Sciences – organizatorem tego bezpłatnego kursu jest Stanford University. Pełna wersja kursu została opublikowana na portalu youtube.com. Kurs wymaga nieco więcej czasu, bo składa się z ośmiu części. Kliknij i przejdź do kursu.
  • Publishing Your Research – W bezpłatnym kursie od American Chemical Society zawarte zostały porady o całym procesie przygotowywania materiału do artykułu naukowego oraz pisaniu go. Dowiadujemy się także jak zbierać materiały do swoich badań, jak napisać list przewodni do redakcji czasopisma naukowego oraz jak reagować w sytuacji, gdy nasze dzieło nie zostanie przyjęte do druku. Kliknij i przejdź do kursu.
  • A Scientific Approach to Scientific Writing – Książka, którą napisali John Blackwell i Jan Martin. Ich dzieło to pozycja niemal obowiązkowa dla osób, które mają ambicję publikowania swoich artykułów naukowych w czasopismach ze światowej czołówki. Blackwell i Martin przedstawiają artykuł naukowy, dzieląc go na elementy. Kliknij i dowiedz się więcej o książce.
  • Wprowadzenie do efektywnego publikowania naukowego – “Wprowadzenie do efektywnego publikowania naukowego” to poradnik przygotowany przez Tomasza Liśkiewicza i Grzegorza Liśkiewicza. Publikacja podzielona jest na cztery rozdziały. Dowiemy się z nich co należy zrobić przed rozpoczęciem pisania, jak zaplanować publikację, jak wysłać artykuł do czasopisma oraz co zrobić po przyjęciu go do druku. Poradnik dostępny jest bezpłatnie na licencji CC BY-NC-SA 4.0. Kliknij i dowiedz się więcej o książce.
  • How To Get Your Writing Published in Scholarly Journals – Poradnik składa się z trzech części, z których można dowiedzieć się co i kiedy może publikować naukowiec, jak przygotowywać, prezentować i poprawiać swój artykuł oraz w jaki sposób komunikować się z redakcjami czasopism naukowych w przypadku odrzucenia lub odesłania do poprawy tekstu. Kliknij i dowiedz się więcej o książce.