Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

KONFERENCJA JUBUILEUSZOWA INSTYTUTU PEDAGOGIKI KUL JP II INSTYTUTU PEDAGOGIKI KUL JP II

Z wielką radością przesyłając informację o obchodach w bieżącym roku akademickim 100-lecia powołania jednej z pierwszych Katedr Pedagogiki w Niepodległej Polsce, uświetnioną posiedzeniem otwartym Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, ponawiam serdecznie zaproszenie Państwa J.M. Rektorów, Szanownych Dziekanów Dyrektorów Instytutów Pedagogiki, Koordynatorów Dyscypliny Pedagogika, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym posiedzeniu w KUL w Lublinie w dniach 20-21 października 2019 r.

zaproszenie

karta zgłoszeniowa

karta zgłoszeniowa-posiedzenie KNP-PAN

program KNP-PAN

Ciągle jeszcze przeżywany w naszym środowisku Jubileusz 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, w który wpisuje się także Jubileusz Katedry Pedagogiki Ogólnej i Instytutu Pedagogiki KUL. Wyrażamy wdzięczność Panu Przewodniczącemu Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN Prof. zw. dr hab. Bogusławowi Śliwerskiemu, Doktorowi h. c. multi, Prezydium KNP PAN oraz P.T. Członkom Komitetu Nauk Pedagogicznych za zaplanowanie uroczystego wyjazdowego posiedzenia KNP PAN w KUL w Lublinie w dniach 20-21 października 2019 r. – jako wspólnego z J.M. Rektorami, Dziekanami, Dyrektorami i Koordynatorami Dyscypliny Pedagogika w środowiskach akademickich w Polsce. Pan Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych potwierdził także otwarty charakter tego posiedzenia, w związku z czym także Uczestnicy Konferencji i Zainteresowani problematyką mogą być jego uczestnikami.

Po ostatnich posiedzeniach KNP PAN o takim charakterze (m.in. w Cieszynie, czy w Poznaniu), tym bardziej jesteśmy wdzięczni za tę życzliwość Komitetowi Nauk Pedagogicznych i wsparcie w odpowiadaniu na aktualne wyzwania pedagogicznego kształcenia. Tę potrzebę dodatkowo wzmacnia fakt, że w wielu ośrodkach uprawiania pedagogiki zaszły zmiany związane z umiejscowieniem Wydziału lub Instytutu Pedagogiki w nowych strukturach Uczelni. Dokonały się także, lub dokonują jeszcze zmiany personalne we władzach Instytutów, czy Zakładów i Wydziałów. Najbliższe posiedzenie Komitetu Nauk Pedagogicznych może stać się zatem okazją do wymiany doświadczeń i pomocą w koordynowaniu podejmowanych inicjatyw w dyscyplinie pedagogika. Jako temat ogólny naszego posiedzenia w Lublinie zaaprobowano: Pedagogika w świetle uniwersalizmu i tendencji do specjalizacji wiedzy.

Coraz częściej podczas ostatnich kilku posiedzeń Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN był podnoszony problem specjalizacji i specyficznych cech dyscypliny oraz dążenie do uniwersalizmu i mądrości w tworzeniu wiedzy. W tej swoistej dwubiegunowości procesów, jakie dokonują się ustawicznie w refleksji pedagogicznej, możemy odnajdować z jednej strony swoją wielką szansę umacniania pedagogicznej specyfiki pedagogiki jako dyscypliny wiedzy i kierunku kształcenia, z drugiej zaś poszukiwania dróg i możliwości współpracy w dziedzinie i w obszarze nauk społecznych – w jakim funkcjonuje nasza dyscyplina. Rodzi to potrzebę wypracowywania także modeli interdyscyplinarnej współpracy i dialogu, które pozwolą pedagogom wnosić twórczy wkład w ubogacanie dziedzictwa wiedzy i kultury rozpatrywane w ich uniwersalności.

Załączając zarys programu tego posiedzenia, w imieniu środowiska gospodarzy miejsca wyrażam nadzieję, że pozwoli ono na znalezienie odpowiedzi na wiele nurtujących Szanownych Państwa problemów związanych z wprowadzaniem Ustawy 2.0 oraz strukturalnymi przemianami w naszych ośrodkach, jak też będzie stanowiło kolejny impuls do twórczego wspierania dyscypliny w budowaniu swojej tożsamości i specyfiki a zarazem wpisywania jej w struktury akademickiego kształcenia.

Serdecznie zapraszając Szanownych Państwa, informuję, że uczestnictwo w tym wydarzeniu jest bezpłatne – i obejmuje ono także uczestnictwo w kolacji uroczystej i w posiłkach dla Szanownych Państwa. Koszty natomiast ponoszone przez Państwa wiążą się jedynie z kosztami podróży i kosztami hotelowymi. Dla wyjścia naprzeciw w rozwiązaniu problemów z zakwaterowaniem, dla Szanownych Państwa przesyłam niektóre pomocnicze wskazania adresów Hoteli w Lublinie – najbliższych miejsca naszych obrad, gdzie dokonano wstępnych rezerwacji: np. Hotel HUZAR, ul. Spadochroniarzy 7 – nr rezerwacji: 89735 KUL – adres e-mail: huzar@amwhotele.pl (cena ok. 120 zł za dobę); HOTEL MŁYN, Al. Racławickie 23A – adres e-mail: recepcja@hotel-mlyn.lublin.pl (cena ok. 150 zł za dobę); HOTEL CAMPANILE, ul. Lubomelska 14 – adres e-mail: lublin@capanile.com (ceny podobnie jak wyżej); ale też odsyłam do pomocnego TRIVAGO.

Informuję też i serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości przedłużenia swojego pobytu w Lublinie, albowiem bezpośrednio po posiedzeniu KNP PAN, zaplanowana została Konferencja Jubileuszowa, która odbędzie się w dniach 22-23 października 2019 r. na temat: Między uniwersalnością a oryginalnością w polskiej myśli pedagogicznej. Konferencja zostanie poświęcona analizie tradycji, miejsca, kondycji, specyfiki i profilu polskiej myśli pedagogicznej. Zamierzeniem organizatorów jest próba zarysowania, na kanwie 100-lecia powstania naukowych struktur pedagogiki w Rzeczypospolitej, głównych orientacji badawczych w uprawianiu pedagogiki w Polsce, poszerzone o opinie naszych gości zagranicznych na ten temat.

Konferencję planujemy ukierunkować na następujące bloki tematyczne: 1) pedagogika filozoficzna i filozofie wychowania, teoria i historia wychowania; 2) humanistyczne koncepcje wychowania, pedagogika kultury i pedagogika humanistyczna; 3) egzystencjalne koncepcje wychowania i pedagogika egzystencji (relacji, spotkania i dialogu); 4) pedagogika społeczna i praca socjalna; 5) pedagogika religii, pedagogika chrześcijańska i pedagogika katolicka.

Oczywiście organizatorzy są otwarci na wszelkie inne propozycje. Już teraz bardzo serdecznie w imieniu Katedry Pedagogiki Ogólnej KUL – czującej się szczególnym spadkobiercą i kontynuatorem powstałej przed 100-laty Katedry Pedagogiki, także Instytutu Pedagogiki i Władz Wydziału Nauk Społecznych oraz Uczelni, świętujących w tym okresie stulecie swojej działalności, serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Podejmując takie obszary refleksji i badań w pedagogice, chcemy ująć podstawowe sektory uprawiania i realizowania tych badań, jako okazję refleksji o profilu filozoficznym i antropologicznym, humanistycznym i kulturowym, społecznym i socjalnym, egzystencjalnym, a także religijnym i światopoglądowym.

Cele konferencji:

  1. Wymiana poglądów i podjęcie debaty na temat głównych obszarów współczesnych badań pedagogicznych w Polsce i w Europie.
  2. Wskazanie na główne metodologiczne podejścia w uprawianiu pedagogiki i ich cechy.
  3. Prezentacja możliwości interdyscyplinarnego dialogu pomiędzy poszczególnymi obszarami badań pedagogicznych.
  4. Ukazanie poszczególnych obszarów badań pedagogicznych – w ich zarówno uniwersalności, jak i specyfice.

Będzie nam miło móc gościć Państwa w Lublinie w KUL, zarówno na posiedzeniu otwartym KNP PAN, ale także na planowanej Konferencji. Przewidujemy publikację materiałów z Konferencji. Wygłoszone i złożone teksty będą recenzowane.

Uprzejmie prosimy o zgłoszenie udziału oraz tytułu wystąpienia do 10 października 2019 r. na załączonym formularzu.

Szczegółowy program Konferencji zostanie przygotowany w oparciu o zgłoszone tematy wystąpień i podany po 10 października. Przewidywane są obrady plenarne wraz z dyskusjami panelowymi.

Adresatami Konferencji są przedstawiciele środowisk akademickich, pracownicy naukowo-dydaktyczni, absolwenci pedagogiki, doktoranci jak też praktycy, nauczyciele, pedagodzy, terapeuci, przedstawiciele instytucji edukacyjnych i społecznych organizacji pozarządowych.

 w imieniu Komitetu Organizacyjnego Jubileuszowej Konferencji: