„Na tropie podejrzanych myśli” książka Artura Gębki jest adresowana do dzieci od 9 do 13 lat. Książka rozpoczyna się dłuższym komunikatem dla rodziców i krótszym dla dzieci.
Książka wprowadza młodego czytelnika do zespołu dwóch detektywów – Toli i Maksa. Staje się on częścią grupy i pomaga rozwiązywać zagadki (czyli ćwiczenia). Na początku każdego rozdziału jest opowiadanie z udziałem dziecka, któremu doskwierają zaburzenia poznawcze. Następnie zadaniem czytelnika jest wykonywanie ćwiczeń.
Ćwiczenia są skupione wokół całego zagadnienia „myśli”. Czytelnik rozpoznaje krytyczne myśli oraz poznaje czynniki, które je potęgują, ale i osłabiają. Zwraca większą uwagę na własne emocje. Zapisuje je, ucząc się zdrowego schematu – pogłębiania emocji pozytywnych i radzenia sobie z emocjami trudnymi. Uczy organizacji poprzez zadania wykonywane poza książką, jak wytyczanie małych kroków do osiągnięcia większego celu. Zwiększa pewność siebie poprzez zadania uczące samoświadomości i akceptacji siebie. Dostarcza narzędzi do skutecznego radzenia sobie z rozpamiętywaniem przeszłości i obawami związanymi z przyszłością. W tym samym czasie ćwiczy pamięć oraz syntezę i analizę poprzez ćwiczenia pojawiające się w środku opowieści.
Wizualnie książka jest przyjemna dla oka. Litery są odpowiedniej wielkości, a język dopasowany do wieku czytelników. Ćwiczenia wyglądają jak kartoteki spraw dowodowych, co wprowadza w klimat książki. Są krótkie wzmianki teoretyczne, skierowane do osoby czytającej. W zadaniach także można zobaczyć dobrowolność oraz dostosowanie do zasobów dziecka, widać to w poleceniach, np. „Narysuj, jak mogłaby (…) Jeśli nie lubisz rysować, możesz ją opisać.”
Mogę śmiało stwierdzić, że książka może być używana przez dzieci z zaburzeniami poznawczymi, ale także przez te zmagające się z niską samooceną oraz każdą osobę wchodzącą w wiek skierowany na zauważanie różnic rówieśniczych i skupioną głównie na rozwoju społecznym. Z książki mogą korzystać dzieci samodzielnie, ale także pod okiem dorosłego. Specjaliści mogą jej użyć na zajęciach indywidualnych oraz grupowych.
Bardzo dziękujemy wydawnictwu GWP za podarowanie nam książki do recenzji!

Autorka recenzji: Maria Szydłowska