Książka pod tytułem „Budowanie pewności siebie” napisana przez dwóch autorów Ashleya Vigil-Otero oraz Christophera Willarda jest zeszytem ćwiczeń, skierowanym do nastolatków. Poradnik składa się z 22 rozdziałów i jest podzielony na trzy części: Podstawowe wiadomości, Szkoła oraz Życie towarzyskie. Na początku jest tzw. diagnoza, czyli rozpoznanie obszarów, które sprawiają trudności i te w którym czytelnik czuje się pewnie. To test do rozwiązania i ocenienia 11 obszarów od 1 do 5 punktów gdzie 1 oznacza brak pewności siebie a 5 stuprocentową pewność siebie, pozwala on na samorefleksję. Do radzenia sobie z przeciwnościami autorzy proponują trzy kręgi- systemy, które współpracują ze sobą w celu regulowania emocji: czerwony krąg (system wykrywania zagrożeń), niebieski krąg (system dążenia) oraz zielony krąg (system kojenia). Autorzy podają przykładowe historie aby lepiej te systemy zrozumieć a na kolejnej stronie jest miejsce na narysowanie swoich kręgów o takich rozmiarach jakie odzwierciedlają obecny stan czytelnika.
Ashley i Chris w systemie kojenia proponują takie aktywności jak: „Branie i dawanie, „Tak jak ja”, „Oddychanie 3-6-9”, „Rysowanie oddechu”, „Drużyna życzliwości”, „Demo uważności”, „Kapitan statku”, „Połączenie z wewnętrznym sojusznikiem” i wiele innych które są szczegółowo wyjaśnione w książce i zawsze jest miejsce na napisanie swojej refleksji lub odpowiedzenie na zadawane pytania autorów.
„Budowanie pewności siebie” to podróż psychologiczna lepszego poznania się i radzenia sobie w różnych życiowych sytuacjach. Akceptacja swoich stanów a nie unikanie czy zaprzeczanie to klucz do poradzenia sobie z przykrymi emocjami od lęku po frustrację. Zabieranie głosu w szkole na lekcji, czy przyjęcie zaproszenia na imprezę lub randkowanie wiążę się z dużym stresem u nastolatków. Autorzy proponują gotowe rozwiązania tzw. przepisy, które dają efekty poprzez praktykowanie zaproponowanych ćwiczeń. Polecam tę książkę każdemu nastolatkowi który czuje się niepewnie i chciałby popracować
nad zwiększeniem swojej pewności siebie.
Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu dziękujemy za przesłanie książki do recenzji. 🙂
Autorka recenzji: Marianna Jastrzębska