,,OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” – Recenzja książki

 

„Oswoić złość”, czyli pierwsza tak dobra książka o sztuce (nie) złoszczenia się

Książka pt. „Oswoić złość – jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” została napisana przez psycholog Robyn D. Wallser i profesor Manuel O’Connel. Została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa terapii poznawczej i behawioralnej, oraz uczę się ACT. Wydało ją wydawnictwo GWP, w 2023 roku jako pierwsze polskie wydanie.

Wydawnictwo jest już znane z podobnych publikacji, jednak ta konkretna jest fenomenalna w swojej formie.

Zdjęcie: Zuzanna Nietrzebka

Czytelnik widząc kolejną książkę „o psychologii” spodziewa się zwykle dużej ilości mało potrzebnej wiedzy. Niestety, większość takich tworów zawiera albo przereklamowane i oczywiste porady, albo przytłaczającą dawkę wiedzy naukowej, którą ciężko wykorzystać na co dzień nie będąc terapeutą, ani studentem psychologii. Między innymi dlatego książka o tytułowym oswajaniu złości okazała się być tak miłym zaskoczeniem. Oprócz praktycznego podejścia możemy liczyć również na poznanie historii z życia wziętych, zaznajomienie z samymi mechanizmami powstawania złości i emocji, poznanie podstaw terapii ACT, oraz elementy stricte naukowe.

Trzeba przyznać, że autorki naprawdę dobrze zrealizowały pomysł na stworzenie podstaw programu terapeutycznego, który ma realnie pomóc czytelnikowi. Właściwie, można nawet powiedzieć, że „współtwórcy”, ponieważ forma książki i zawartych w niej zadań praktycznych wymaga od czytelnika czynnego zaangażowania się w tworzenie własnej terapii, a nawet skłania do oceny jej efektywności.

Czego można się nauczyć w trakcie prowadzenia takiej terapii? Najlepiej odpowie cytat Arystotelesa zawarty we wstępie:

„Każdy może się rozgniewać – to bardzo łatwe. Ale rzadką umiejętnością jest złoszczenie się na właściwą osobę, we właściwym stopniu i właściwym momencie, we właściwym celu i we właściwy sposób. To bardzo trudne”

To bardzo trudne – jak przyznał uczony, ale z tym „przewodnikiem” zadanie staje się zdecydowanie łatwiejsze i jak się okazuje – wykonalne.

A jakie ważne kwestie zostają również poruszone? Cóż, na przykład fakt, że nie złoszczenie się tak naprawdę wcale nie jest dobre i wyniszcza w podobnym stopniu, co silna niepohamowana złość. Wielu ludzi na co dzień wkłada takie twierdzenia gdzieś między bajki, tak samo jak to, że złość jest pozytywnym uczuciem jak każde inne (bo nie ma uczuć negatywnych), czy to, że dziewczynki nie mogą się złościć, bo im nie wypada. Właśnie dlatego, takie dzieła literackie, są bardzo potrzebne społeczeństwu. Postawię nawet tezę, że powinny zostać obowiązkową lekturą w okresie dojrzewania i ogólnie rozumianego wchodzenia w dorosłość. Ta książka, to zdecydowanie kolejny krok w stronę lepszego rozumienia świata (wewnętrznego i zewnętrznego).

Jeśli jesteś osobą stawiającą na samorozwój i działanie w trakcie terapii to z ręką na sercu mogę polecić Ci tego podręcznego psychoterapeutę. Język, którym została napisana książka jest prosty i zrozumiały. Rodzaje zawartych w niej zadań, elementy naukowe, dodane cytaty, czy uwzględnione przeżycia autorek i ich pacjentów sprawiają, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poradnik idealnie sprawdza się również jako forma pierwszego kontaktu z terapią.

Książkę oceniam na 10 w skali 10 😊

Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu dziękujemy za podarowanie książki do recenzji. 🙂

Autorka recenzji: Zuzanna Nietrzebka