HISTORIA CZASOPISMA

Z DZIEJÓW „KWARTALNIKA PEDAGOGICZNEGO”

„Kwartalnik Pedagogiczny” jest ogólnopolskim czasopismem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego ukazującym się od grudnia 1956 r. Inicjatorem powołania pisma i jego pierwszym redaktorem naczelnym był profesor Bogdan Suchodolski (1903-1992), wybitny humanista, znawca pedagogiki, problematyki filozoficznej i historyczno-filozoficznej, kierujący wówczas Katedrą Pedagogiki.

Swym tytułem czasopismo nawiązywało do ukazującego się w latach 1928-1939 „Kwartalnika Pedagogicznego”, którego powstanie zainicjowała Sekcja Pedagogiczna Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Wtedy Bogdan Suchodolski był jednym z publikujących autorów. Poza nim artykuły ogłaszali m.in. Stefan Baley, Józef Chałasiński, Ludwik Chmaj, Józef Lewicki, Bogdan Nawroczyński, Henryk Rowid, Kazimierz Sośnicki, Stefan Szuman, Florian Znaniecki. Propagowali oni najnowsze osiągnięcia pedagogiczne oraz wskazywali na związek pedagogiki z różnymi dziedzinami wiedzy, a przede wszystkim z psychologią, socjologią i filozofią.

Profesor Bogdan Suchodolski kierował pismem do końca 1969 r. W latach 1970-1972 funkcję redaktora naczelnego sprawował historyk wychowania profesor Łukasz Kurdybacha (1907-1972), który legitymował się znacznym dorobkiem naukowym, a wówczas kierował Zakładem Historii Szkolnictwa i Oświaty, a także Pracownią Dziejów Oświaty PAN.

Po śmierci Łukasza Kurdybachy nowa redakcja ukonstytuowała się w 1974 r., a redaktorem naczelnym został profesor Wincenty Okoń (1914-2011), kierownik Katedry Dydaktyki, członek PAN. Funkcję redaktora pełnił do 1984 r., a od 1985 do 1992 r. redakcję przejął profesor Czesław Kupisiewicz (1924-2015), specjalista w zakresie dydaktyki, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego i były dziekan Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1992 r. Czesław Kupisiewicz przekazał redakcję „Kwartalnika Pedagogicznego” profesor Andrei Folkierskiej, kierującej Pracownią Filozoficznych Podstaw Edukacji. Z inicjatywy nowej Redaktor w 2004 r. została powołana Rada Konsultacyjna złożona z przedstawicieli pedagogiki zachodnioeuropejskiej – głównie niemieckiej, angielskiej, irlandzkiej i izraelskiej. Profesor Folkierska była Redaktor naczelną pisma do 2011 r.

To otwarcie na współpracę zagraniczną było kontynuowane podczas pracy kolejnych redaktorów, profesorów: Mirosława S. Szymańskiego, dydaktyka i dziekana Wydziału Pedagogicznego, który pełnił funkcję redaktora naczelnego „Kwartalnika Pedagogicznego” w latach 2012-2013 oraz Adama Fijałkowskiego, historyka wychowania, który kierował redakcją od października 2013 do lutego 2021 r.

W marcu 2021 r. funkcję Redaktor naczelnej przejęła profesor Joanna Madalińska-Michalak, kierownik Katedry Dydaktyki i Pedeutologii na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, profesor honorowy Uniwersytetu w Aarhus, wiceprzewodnicząca World Education Research Association, WERA (od 2018 r.), przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (2014-2020), przewodnicząca Teacher Educational Policy in Europe Scientific Network, TEPE Network oraz członkini Rady Dyrektorów ds. Europy w ramach International Council on Education for Teaching – ICET (Międzynarodowej Rady ds. Edukacji Nauczycieli) i członek Rady Zarządczej European Educational Research Association, EERA.

Czasopismo służy pracownikom naukowym i studentom, a także wszystkim zainteresowanym sprawami pedagogiki, kształcenia, oświaty i wychowania – zarówno w spojrzeniu retrospektywnym, jak również współczesnym.

Opracowała prof. dr hab. Janina Kamińska