„Szczęście. Opowiastki dla dzieci” – recenzja książki

„Szczęście. Opowiastki dla dzieci” to kolejna książka Leo Bormansa, którą recenzujemy na naszej stronie (tutaj przejdziesz do recenzji książki „Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci”). Ta pozycja wydana przez Wydawnictwo Papilon kieruje naszą uwagę na pytanie „Jak żyć szczęśliwie?”. Pytanie z pozoru łatwe, a jednak w gonitwie codzienności często pomijane.

Książka składa się z 10 historii, które przybliżają nam 10 różnych sposobów na doświadczenie szczęścia. Wśród nich możemy znaleźć między innymi otwartość na nowe doświadczenia, poszukiwanie sensu, wyrażanie emocji, dbanie o relacje czy dostrzeganie i docenianie otaczającego świata. Bohaterem każdej historii jest jeden ptak, o którym możemy dowiedzieć się więcej z krótkiej charakterystyki na koniec każdej historii. Oprócz rozmowy o szczęściu, książka może więc być także wstępem do poznawania świata przyrody.

Podobnie jak w książce o przyjaźni, również tutaj znajdziemy pytania odnoszące się do treści historii, ale także te bardziej wychodzące poza treść opowiastki i zachęcające do dzielenia się przemyśleniami i refleksjami (np. „Czym albo kim chciałbyś czasem być?”, „Kiedy dzielenie się czymś z innymi przychodzi ci z trudem?”, „Co mógłbyś zrobić, żeby spełnić swoje marzenie?”). Po każdej historii otrzymujemy także podsumowanie, w jaki sposób przedstawiony w niej temat może pomóc nam w odczuwaniu szczęścia oraz zadania do wykonania, pomocne w kontynuowaniu tematu (np. „Narysuj siebie z otaczającymi cię promykami. Na końcu każdego z nich narysuj osobę, którą dobrze znasz i lubisz”).

Alba nie chce już nigdy wracać do czarnych, zimnych chmur. Tutaj czuje ciepło słońca i smak morza, widzi kolory i słyszy muzykę. Za pierwszą czerwoną chmurą chowa się kolejny złoty obłok. I jeszcze jeden. I następny.

– Może przez nie przelecę? Nie, teraz jeszcze nie. Może za chwilę. Teraz po prostu chcę fruwać. Bardzo długo. Właśnie to tutaj robię!

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Poruszone w niej sposoby na osiągnięcie szczęścia są dobrze przemyślane i w prosty sposób dają się przełożyć na życie codzienne. Oprócz tego, dzięki przyjaznym ptakom i ich przygodom, które poznajemy w każdej opowieści, są lepiej dostępne doświadczeniu dzieci. Piękne ilustracje Sebastiaana Van Donincka sprawiają, że podróż, w którą zabiera nas książka, staje się wręcz magiczna.

„Szczęście. Opowiastki dla dzieci” to książeczka, którą zdecydowanie warto przeczytać ze swoim dzieckiem – daje ona przestrzeń na rozmowę i wspólne pogłębianie relacji. Wydaje się to także idealna pozycja do pracy z dziećmi w klasie – oprócz rozwoju emocjonalnego, może być bowiem także wstępem do rozważań przyrodniczych. Ale tak naprawdę, książkę może przeczytać każdy – niejeden dorosły znajdzie w niej źródło ciepła i wartości, o których czasami łatwo zapomnieć.

Bardzo polecam książkę każdemu czytelnikowi – sama wiem, że będę do niej wracać by przypominać sobie, w jaki sposób budować szczęście.

Dziękujemy Wydawnictwu Papilon za podarowanie książki do recenzji!

Autorka recenzji:

Aleksandra Stasiowska