Recenzja książki „Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci”

Przyjaźń dodaje nam skrzydeł – to jedno zdanie dobrze ukazuje istotę książki pt. “Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci” wydanej przez Wydawnictwo Papilon. Bohaterami opowiastek są różnych gatunków ptaki – poznajemy ich aż 10 i każdy z nich poprzez swoją przygodę odkrywa przed nami cenną lekcję na temat przyjaźni.

Co ciekawe i niezwykle wartościowe w tej książeczce to między innymi fakt, że autor, Leo Bormans, treści przedstawione w opowiastkach oparł na badaniach naukowych na temat szczęścia, relacji oraz jakości życia. Zaś przepiękne ilustracje Sebastiaana Van Donincka uzupełniają i wzbogacają przekaz. To zresztą nie pierwsza i nie ostatnia współpraca Bormansa i Van Donincka – w tej serii pierwsza ukazała się książka “Szczęście. Opowiastki dla dzieci” (której recenzja już niedługo u nas!) oraz niedawno także “Radość. Opowiastki dla dzieci”.

Dbanie o siebie nawzajem, współpraca, wzajemna pomoc, dawanie sobie poczucia bezpieczeństwa czy po prostu radość ze wspólnie spędzonego czasu to tylko niektóre z tematów, poruszanych w tej książeczce. Każdy rozdział oprócz opowiastki i przepięknych ilustracji, zawiera sekcję pytań, sprawdzających zrozumienie tekstu oraz sekcję pytań o własne doświadczenia związane z danym tematem (np. “W jakich sytuacjach myślisz, że nic nie potrafisz?”, “Czy masz pomysł, jak się mniej kłócić?”, “W jaki sposób pomagają Ci Twoi przyjaciele?” czy “Czy czasem czegoś się boisz?”). Pytania pomagają słuchaczowi lepiej skupić się na treści opowieści, ale także zwiększają zaangażowanie w historię, pogłębiają rozumienie poruszanego problemu i ułatwiają odniesienie go do własnego życia.

Oprócz pytań, jest również sekcja poświęcona poznawaniu lepiej naszych ptasich bohaterów – dowiadujemy się podstawowych informacji i ciekawostek o danym gatunku. Czekają na nas także zadania do wykonania, które mogą przedłużyć i wzbogacić nasze doświadczenie obcowania z “Przyjaźnią” (np. “Czy znasz kogoś, komu mógłbyś dodać odwagi? Zastanów się, kto z twojego otoczenia potrzebuje wsparcia. Udziel mu go.”, “W tym tygodniu zaskocz kogoś, pomagając mu – w kuchni, w klasie, na podwórku albo podczas sprzątania.” czy też “Czy jest coś, co chciałbyś zrobić razem z przyjaciółmi, a nie było ku temu okazji? Ułóżcie plan działania.”).

Trelek uważa, że Lucjan potrafi pięknie śpiewać i przekonuje go, żeby w siebie uwierzył. Dzięki temu życie Lucjana nabiera kolorów. W końcu mogą śpiewać razem, a to sprawia więcej radości, niż gdy robią to w pojedynkę

Opowiastki poruszają szerokie spektrum wątków i problemów związanych z relacjami – począwszy od tego jak ważna jest wyrozumiałość i to by dać komuś szansę, przez to jak ważną umiejętnością jest cierpliwość oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, aż po kwestię otwartości na “obcych”, na innych, na osoby spoza naszej grupy, naszego otoczenia, środowiska, kręgu kulturowego. Choć jest to książeczka dla dzieci, polecana szczególnie dla tych w wieku wczesnoszkolnym, to jak widać zagadnienia w niej poruszane są bardzo ważne i uniwersalne. Jestem pewna, że niejeden dorosły mógłby się z niej czegoś nauczyć lub przynajmniej może ona stać się inspiracją do refleksji i przemyśleń o relacjach także w naszym dorosłym życiu.

Zdecydowanie warto przeczytać tę książeczkę ze swoim dzieckiem, wychowankiem, przyjacielem czy nawet z samym sobą. Niezależnie ile masz lat, ilu masz przyjaciół, czy w ogóle ich masz i ile myślisz, że o przyjaźni wiesz. Są to tak naprawdę opowieści dla każdego, historie z których czerpać może zarówno mały słuchacz, jak i czytający je dorosły. Polecam lekturę książki “Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci”. W końcu przyjaźń, dobre relacje są podstawą szczęśliwego życia.

Dziękujemy Wydawnictwu Papilon za podarowanie nam książki do recenzji!

Autorka recenzji:

Anna Schimanek