Harcerska konferencja „Oblicza depresji” okiem organizatorki – 16.11.2019

Depresja nie jest już problemem, z którym zmagają się pojedyncze jednostki. Choroba ta dotyka coraz szerszych grup społecznych. Niestety ostatnie badania pokazują, że na depresję cierpi również duży odsetek dzieci i młodzieży. Charakter choroby oraz niska świadomość społeczna na jej temat, rzucają wszystkim harcerskim wychowawcom wyzwania, z którymi postanowiliśmy zmierzyć się podczas konferencji instruktorskiej „Oblicza depresji”.

Organizując tę konferencję zadawałam sobie pytanie czy uda mi się wyczerpać temat na tyle, aby uczestnicy wyszli z niej z przeświadczeniem, że są jeszcze bardziej świadomymi wychowawcami. Od tego wydarzenia minęło już kilka miesięcy, a ja nadal słyszę dużo pozytywnych opinii dotyczących poruszonych tam treści. Wywnioskować możemy tylko tyle, że taka konferencja była potrzebna! O czym warto jeszcze wspomnieć – była ona potrzebna we wszystkich organizacjach harcerskich i skautowych w Polsce. W naszej konferencji wzięli udział instruktorzy i instruktorki ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy i Stowarzyszenia Harcerskiego.

Podczas wydarzenia wraz z moim zespołem postanowiliśmy dotknąć problemu depresji z kilku stron – teoretycznej (badawczej, statystycznej), zachowań autodestrukcyjnych oraz prewencji. Odbył się również panel dyskusyjny, w trakcie którego mogliśmy wymienić się między sobą swoimi doświadczeniami i zastanowić się co należy zrobić, aby skutecznie pomóc naszym wychowankom lub współpracownikom w przypadku zachorowania na depresję.

Konferencja została wzbogacona przez trzech wspaniałych specjalistów. Jedną z nich była mgr Joanna Frejus – psycholożka, specjalizująca się w psychologii klinicznej i zdrowia. Matka założycielka dwóch profili społecznościowych poświęconych zdrowiu psychicznemu: „dobrze jest. nie rycz.” oraz „O matko, depresja”. Kolejną była dr Lidia Zabłocka-Żytka – specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki. Na co dzień łączy pracę dydaktyczną i naukową m.in. dotyczącą badań nad promocją zdrowia psychicznego z praktyką kliniczną oraz terapeutyczną. Od 15 lat związana jest z Instytutem Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Centrum Terapii Dialog. Jest autorką książek i artykułów dotyczących m.in. zdrowia psychicznego i promocji zdrowia psychicznego. Trzecim prelegentem naszej konferencji był dr Tytus Koweszko – wspaniały psycholog, suicydolog. Jest również biegłym sądowym w tym zakresie.

Nasze koło naukowe dzielnie wspierało mnie w tym przedsięwzięciu. Stało się jednocześnie współorganizatorem wydarzenia. Nasza wspaniała Prezes Ania pojawiła się na konferencji, co było dla mnie niesamowicie ważne. Dzięki Pani Agnieszce dotarłam do wspaniałych prelegentów, którzy wykonali świetną robotę w trakcie konferencji. Co ważne, wszyscy uczestnicy konferencji usłyszeli o filmie, który został zorganizowany przez „Kierunek: Rozwój”. Ten film był strzałem w dziesiątkę! Wszyscy oczekiwali takiego materiału, gotowego do przekazania swoim podopiecznym.

Pomimo faktu, że temat depresji jest poruszany już praktycznie wszędzie, w środowisku harcerskim został on w ostatnich latach zaniedbany. Na szczęście niebawem zaczniemy pracować nad czymś większym i będziemy walczyć o to, aby dbać o zdrowie psychiczne swoje i innych jeszcze świadomiej i bezpieczniej.

phm. Katarzyna Kanar
Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego