Ten wpis będzie uzupełnieniem poprzedniego, o e-książkach, które możemy znaleźć w BUW. Tym razem rozpatrzę sytuacje, w których szukana przeze mnie publikacja znajduje się w jakimś czasopiśmie.
Wyszczególniłam trzy scenariusze:
- gdy szukam pełnego tekstu konkretnego artykułu;
- gdy szukam artykułów o danej tematyce w danym czasopiśmie;
- gdy szukam publikacji danego autora wśród wszystkich czasopism dostępnych w BUW.
W katalog czasopism wchodzi się ze strony głównej BUW i wybrać E-czasopisma -> Alfabetyczna lista E-czasopism. Na górze pojawi się całkiem sympatyczna informacja na żółto, że jest się gościem (Hello, Guest. Login for full access.) – warto się zawczasu zalogować.
Opcja 1 – Szukam konkretnego artykułu
Załóżmy, że szukamy artykułu, o następującej cytacji (w stylu APA – przystępnie o stylu m. in. na stronie biblioteki UKSW):
Dinsmore, D. L., Alexander, P. A., Loughlin, S. M. (2008). Focusing the conceptual lens on metacognition, self-regulation, and self-regulated learning. Educational Psychology Review, 20, 391–409. DOI: 10.1007/s10648-008-9083-6
O tym, że jest to publikacja w czasopiśmie świadczy między innymi numer DOI (digital object identifier) – jest to identyfikator dokumentu elektronicznego. DOI jest dla pojedynczego artykułu naukowego tym, czym ISBN jest dla książki, a ISSN dla publikacji periodycznych (więcej przeczytałam na stronie E. Kluczycki). Drugim wyznacznikiem może być liczba 20 zaraz po tytule – jest to numer wydania.
Przechodzę więc do szukania konkretnego czasopisma. Ten krok też pokaże mi, czy dane czasopismo jest dostępne w BUW. Powyższy artykuł pojawił się w czasopiśmie „Educational Psychology Review” w tomie nr 20. Wpisuję nazwę w pole wyszukiwania i klikam „szukaj”.
Następnie pojawi się lista czasopism, które zawierają chociaż jedno słów z wpisanych w wyszukiwarkę. Mnie interesuje pierwszy rekord, czyli „Educational Psychology Review”. Jeżeli dane czasopismo jest dostępne w BUW, to pod nazwą pojawia się spis baz, w których dostępny jest pełny tekst. W przypadku Educational psychology review mam do wyboru:
- Academic Search Ultimate
- ProQuest
- Springer
W zależności od wyboru – zostaję przekierowana do konkretnej bazy, gdzie będę musiała wybrać szukane przeze mnie wydanie (najpierw rok, następnie numer).
Wybieram Academic Search Ultimate (czyli – jak rozumiem – zostaję w tej samej bazie, tzn. szata graficzna się nie zmienia 🙂 ).
Ze spisu po prawej stronie wybieram interesujący mnie rok (2008), a następnie numer. Patrząc na ww. cytację – pewnie będzie to któryś z ostatnich numerów. „Strzelam” w Tom 20 Numer 4 – Dec2008 i zostaję przekierowana z powrotem do strony z wyszukiwaniem. (*) Artykuł, którego szukam jest na liście, więc trafiłam. Po kliknięciu w przycisk „Pełny tekst w PDF” mogę już czytać, ściągać, albo szukać konkretnych fraz.
Warto też popróbować z innymi linkami. Trzeba tylko zwracać uwagę na okres (tak jak w przypadku Springera – są trzy linki, tylko różnią się rocznikami). Linki ProQuest i Springer przekierowują na swoje strony. Na obu portalach w miarę szybko znalazłam szukany artykuł, więc nie będę opisywać moich działań krok po kroku. Jeśli zajdzie potrzeba dalszych instrukcji – prosimy o informację na wydarzeniu (więcej informacji pod tekstem).
Szukając dobrego przykładu do tego wpisu, doświadczyłam, że nie zawsze wszystkie artykuły mają dostępny pełen tekst online. W moim przypadku były to już starsze artykuły (np. z roku 1994). Drugim spostrzeżeniem były czasopisma, które ogólnie dają dostęp do archiwalnych numerów i artykułów. Spis czasopism psychologicznych znalazłam tutaj, a dodatkowo jeszcze znalazłam czasopismo – Psychologia Wychowawcza.
Opcja 2 – Szukam artykułów po słowach kluczach w danym czasopiśmie
Dwie kolejne opcje szukania będą tylko krótkim uzupełnieniem. Myślę, że po ćwiczeniu z szukaniem konkretnego artykułu w bazach online BUWu, użytkownik poznaje system i dostrzega kolejne możliwości/funkcjonalności.
Szukanie po słowach kluczowych musi odbywać się w ramach konkretnego wydania. Dlatego wracam do momentu, który zaznaczyłam w opisie powyżej za pomocą (*), czyli w skrócie:
- BUW -> E-czasopisma -> Alfabetyczny lista E-czasopism
- Szukam danego czasopisma (po słowach kluczowych, wybierając z alfabetycznego spisu, szukając dziedzinami)
- Wybieram Academic Search Ultimate oraz wybieram konkretne wydanie (rok, numer) po prawej stronie
- Jestem z powrotem na stronie z wyszukiwaniem, jednak widzę, że w polu wyszukiwarki mam m.in. tytuł czasopisma:
JN „Educational Psychology Review” AND DT 20081201
Wtedy wybieram wyszukiwanie zaawansowane i w kolejnym polu wpisuję interesującą mnie frazę. Mogę także wybrać, czego dotyczy ta fraza. (Jak rozumiem – pojęcia tematu to słowa kluczowe.)
Z 10 artykułów w tym wydaniu, wyniki okrojone zostały do 7, które mają „metacognition” wśród swoich tematów.
Wyobrażam sobie duże przeszukiwania danego czasopisma pod kątem słowa kluczowego lub autora. Wtedy – zamiast wracać za każdym razem do strony z wyborem rocznika i numeru – zmieniałabym w polu wyszukiwania część z datą (w przykładzie powyżej – 20081201). Jeśli zmienię na 20091201 – to wyszuka mi numer 4 z roku 2009 (tom 21). Jeśli natomiast zmienię na 20080601 – to wyszuka mi numer 2 – Jun2008 (czerwiec, tom 20).
Na innych portalach także istnieje możliwość wyszukiwania zaawansowanego. Myślę, że najlepiej sprawdzić to metodą prób i poprawek.
Opcja 3 – Szukam publikacji danego autora w zbiorach czasopism dostępnych w BUW
I już bardzo krótko na koniec. Na stronie głównej wybieram na górze zakładkę „Nowe wyszukiwanie”. Wtedy mogę wybrać, czy szukam po tytule, po autorze, czy po słowach kluczowych wśród wszystkich e-czasopism dostępnych w sieci UW.
Wpis powstał w ramach projektu #dyplomWPedUW. Więcej o projekcie znajdziecie na wydarzeniu FB.