E-zasoby: Niezbędnik Dobrego Nauczyciela – krótki opis

Kolejny wpis w ramach naszego wydarzenia będzie dotyczył źródeł, które możemy odnaleźć na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych. O IBE mogliście pewnie wielokrotnie usłyszeć podczas zajęć na naszym Wydziale, jednak szczególną uwagę warto poświęcić treściom, które znajdziecie pod tym linkiem: Poradnik wiedzy o dziecku i nastolatku.

Znajdziecie tam serię książek zatytułowaną Niezbędnik Dobrego Nauczyciela. Publikacje powstały pod redakcją prof. dr hab. Anny Brzezińskiej i są zdecydowanie warte tego, aby dołączyć je do bibliografii swojej pracy dyplomowej.

Cały zbiór podzielony jest na 4 serie:

• seria ROZWÓJ
  • seria OPIEKA I WYCHOWANIE
  • seria EDUKACJA
  • seria MONITOROWANIE ROZWOJU

Dodatkowo każda seria posiada sześć tomów, odpowiadająca sześciu kolejnym okresom rozwoju dziecka. Podział zaproponowany przez autorów prezentuje się następująco:

• Tom I – Wczesne dzieciństwo (0-2/3 lata)
  • Tom II – Wiek przedszkolny (2/3-5/6 lat)
  • Tom III – Wczesny wiek szkolny (5/6 -8/9 lat)
  • Tom IV – Środkowy wiek szkolny (8/9-11/12 lat)
  • Tom V – Wczesna faza dorastania (11/12-14/15 lat)
  • Tom VI – Późna faza dorastania (14/15-19/20 lat)

Dzięki takiemu podziałowi bardzo łatwo znaleźć interesujące nas informacje, a wszystko dostępne jest w plikach PDF, które możemy otworzyć na każdym urządzeniu mobilnym – wystarczy kliknąć ikonkę odpowiadającą interesującemu nas tomowi i gotowe!

Treści prezentowane w poszczególnych tomach są uporządkowane, wzbogacone wieloma grafikami, wykresami prezentującymi wyniki badań, a każdy rozdział kończy się podsumowaniem. Podręczniki są bardzo przejrzyste i czyta się je z przyjemnością, a jeśli ktoś jest głodny wiedzy i uważa że potrzebuje czegoś więcej – wystarczy tylko zajrzeć na ostatnie strony pliku. Zespół pracujący nad NDN, pod koniec każdego tomu poświęcił miejsce na polecane książki oraz bibliografię.

Iza Zawiślak