Rozpoczynamy cykl spotkań „Porozumienie bez przemocy”

W tym roku akademickim część członków Koła zdecydowała się stworzyć grupę warsztatową w temacie „Porozumienie bez przemocy”. Planujemy – zgodnie z zaleceniami – 14 spotkań, które będą oparte na dwóch książkach:

Zebraliśmy 8 chętnych uczestników.

Spotkanie informacyjne

Celem spotkania informacyjnego, zgodnie z propozycją zawartą w ćwiczeniach jest wspólne omówienie Części 1: Jak korzystać z tej książki oraz sekcji od A do F Części 3: Praktyka w grupie.

Z Przedmowy do „Porozumienia bez przemocy”

„To nie zmiana zachowań, lecz zmiana świadomości jest kluczem do sukcesu. Aby doszło do zmiany świadomości, musimy przejść z punktu A do punktu B. Punkt A to życie pełne nieustających żądań ze strony ego, punkt B – uwolnienie się od żądanego.”

Plan spotkania informacyjnego
  1. Rozgrzewka: „Dlaczego tutaj jestem?”
  2. Ustalenie celów. Co chcemy zyskać dzięki grupie i co dać od siebie. Jakie widzielibyśmy pożądane efekty? Jak powinna wyglądać struktura grupy? Wspólna dyskusja. Efekt: spisanie wypracowanych celów.

    Polecam stworzenie „kręgu warsztatowego”, który zapewni poczucie przynależności i wspólnoty oraz równowagę w zabieraniu głosu. Osoba prowadząca krąg może się zmieniać tak, aby każdy z uczestników miał okazję wnieść swój wkład w pracę grupową oraz poćwiczyć animowanie, nauczanie i prowadzenie grupy. Wszyscy członkowie grupy są jednocześnie jej liderami i jako tacy są odpowiedzialni za jej dobre funkcjonowanie. Każdy ma za zadanie określać i mieć na uwadze cele grupy, jej naturę oraz drogę, jaką grupa ma podążać.

  3. Zasady funkcjonowania grupy. Efekt – spisane zasady.
  4. Krótki przegląd tematów, które będziemy omawiać.
  5. Wybranie animatora na kolejny tydzień.