O badaniach cz. II – wywiad z dr Markiem Smulczykiem

Źródło grafiki: Designed by slidesgo / Freepik

W pierwszym wywiadzie dotyczącym badań, Olga opowiadała o badaniach jakościowych i ilościowych ogółem oraz przybliżyła nam swoje doświadczenie z badań uczestniczących. Dzisiaj prezentujemy kontynuację cyklu – czyli wywiad z dr Markiem Smulczykiem.

We wstępie rozmowy dr Smulczyk zachęcił osoby będące na początku pisania pracy do kontaktu z badaczami interesującego obszaru poprzez tzw. „facebooki naukowe” – resaerchgate.com lub academia.edu. Studentom analizującym swoje badania doktor polecił natomiast książkę Statystyczny drogowskaz” (do przeczytania w e-zasobach BUW, w bazie IBUK Libra -> jak wejść do tej bazy opisywaliśmy tutaj).

Kolejnym ciekawym spostrzeżeniem było wyszczególnienie etapów procesu tworzenia pracy dyplomowej:

1. Poznaj dobrze obszar, który chcesz badać.

2. Zobacz jak inni badają to, co cię interesuje.

3. Znajdź albo przygotuj narzędzie i zadbaj o to, żeby ono było wysokiej jakości.

4. Zrób badania. Znajdź osoby, które spełniają twoje kryteria i poproś je o wypełnienie twoich narzędzi.

5. Przygotuj bazę danych.

6. Zrób analizę.

7. Wszystko podsumuj i zrób wnioski takie, z których będzie coś wynikało.

Dodatkowe zagadnienia, które zostały poruszone podczas rozmowy dotyczą głównego sensu przeprowadzania badań oraz szeroko pojętej kultury badacza.

Linkujemy także autora i książkę, o której mówił pan doktor: John Hattie, Visible learning (www.visiblelearning.org).

Odnośniki do konkretnych zagadnień, o których wspomina dr Smulczyk:
0:24 – Pan Doktor o sobie – czym się zajmuje, jakie są jego naukowe osiągnięcia.
3:25 – Rady dla studenta, który chce przeprowadzić badania i szuka inspiracji.
4:32 – Od czego zacząć planowanie badań?
6:03 – Istotność stworzenia dobrego kwestionariusza.
7:21 – Mamy już przeprowadzone badania – co dalej? Jak analizować dane?
10:05 – Tworzenie badań w 7 prostych krokach.
11:27 – Co zajmuje najwięcej czasu w procesie badawczym?
12:38 – Czym są metaanalizy i dlaczego mogą być dobrym pomysłem na badanie?
14:05 – Etyka w badaniach naukowych.

Po więcej materiałów związanych z pisaniem pracy dyplomowej zapraszamy również na wydarzenie FB.