Rekomendacje odnośnie źródeł

Wpis powstał w ramach projektu „Napiszę pracę dyplomową w czasie kwarantanny” i jest swego rodzaju podsumowaniem cyklu o źródłach.

Na początku wydarzenia pisaliśmy o tym, jak szukać wśród e-zasobów BUW. Po otrzymaniu prośby od jednej z uczestniczek, stworzyliśmy serię wpisów dotyczących źródeł oraz bibliotek z darmowym dostępem. Nie ukrywamy, że piszemy z perspektywy studentów Wydziału Pedagogicznego, natomiast inni studenci pewnie też mogą skorzystać z niektórych linków.

Na początek linkujemy ciekawy spis z wyborem legalnych źródeł darmowych e-booków. Z tego spisu na uwagę zasługuje na pewno POLONA, czyli cyfrowa biblioteka narodowa. Rozszerzony spis zaproponowała również Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu (TUTAJ). Część linków się pokrywa, a część jest nowa – szczególnie te angielskojęzyczne.

Dodatkowo zebraliśmy platformy, które „przewinęły się” przez nasze wydarzenie.

  1. Researchgate jako platforma, przez którą można się kontaktować się z autorami publikacji i np.: poprosić o udostępnienie swojej („naukowy facebook”).
  2. https://www.academia.edu/, czyli portal społecznościowy dla naukowców.  Badacze umieszczają tam dane bibliograficzne swoich tekstów lub gotowe do ściągnięcia pliki. O tym portalu również mówił dr Smulczyk w wywiadzie.
  3. Internetowa biblioteka Europy Środkowo-Wschodniej to miejsce w którym znajdziemy publikacje z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
  4. PLATFORMA OTWARTEJ NAUKI wraz z czasopismami w otwartym dostępie.
  5. http://bc.ore.edu.pl/dlibra – tutaj znajdziecie dużo darmowych publikacji napisanych bardzo przystępnym językiem.
  6. http://scholaris.pl/ – portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia.

Ponadto polecamy wyszukiwarkę Scholar Google, która służy do wyszukiwania różnorodnych publikacji naukowych.

Dla studentów pedagogiki polecamy również Niezbędnik Dobrego Nauczyciela. A gdy tematyka jest związana z małym dzieckiem, to polecamy praktyczne posty bloga Czym skorupka, na końcu których zawsze znajduje się bibliografia. Może to pokierować do poszukiwanej literatury. 

A po kolejne linki zapraszamy na blog PISARNI, która pisze poniekąd o tym samym, ale może dla Was będzie to bardziej przystępna forma (znajdziecie tam bardzo dobre opisy źródeł online oraz linki do nich).