Nauka w jasnych barwach, czyli metoda „kodowania” kolorami

Photo by William Iven on Unsplash

 

W książce Harvardzki poradnik uczenia się autorzy porównują uczenie się poprzez wielokrotne czytanie do pisania patykiem na piasku. Wielokrotne czytanie notatek jest czasochłonne, ale nie wymaga wysiłku. Badania pokazują, że kiedy umysł musi pracować ciężej, uczenie się przebiega lepiej. Wysiłek włożony w naukę i przypominanie sobie informacji sprawia, że cały proces jest znacznie efektywniejszy!

 

Skuteczna nauka w czterech krokach

Jedna z aktywnych metod uczenia się, o której chcę dzisiaj opowiedzieć, polega na oznaczaniu notatek kolorami. Nie jest to jednak, znane nam wszystkim, tradycyjne podkreślanie istotniejszych informacji na kolorowo. Tego typu podkreślanie należy do biernych metod uczenia się i nie jest zbyt efektywne, bo zakłada niewielką interakcję z materiałem i stanowi niski wysiłek dla mózgu.

Metoda „kodowania kolorami” opiera się na kilku krokach, które prowadzą do zgłębienia danego zagadnienia i lepszego zapamiętania informacji. Może okazać się szczególnie przydatna do zapamiętywania definicji i opisywania pojęć. Dzięki tej metodzie, w łatwy sposób dowiemy się, co już wiemy, a czego jeszcze musimy się nauczyć.

Cztery kroki do sukcesu

Krok pierwszy: Czytając notatki, wypisujemy sobie potencjalne pytania, które mogą pojawić się na teście; jeśli mamy gotowy zestaw pytań, tym lepiej – wykorzystujemy go.

Krok drugi: Próbujemy odpowiedzieć na pytania z pamięci, bez zaglądania do notatek – korzystamy tylko z naszej pamięci; trzeba się postarać, żeby nie pozostawić pytania bez odpowiedzi i wypisać choćby hasła, które nam się kojarzą; wypisane odpowiedzi zaznaczamy na różowo.

Krok trzeci: Teraz możemy zajrzeć do notatek i spróbować uzupełnić nasze odpowiedzi; wszelkie zmiany, uzupełnienia i poprawki zaznaczamy na żółto.

Krok czwarty: Jeśli wciąż mamy jakieś wątpliwości, możemy skonsultować się z kolegą/koleżanką z grupy lub innym źródłem informacji (książką, Internetem, filmikiem na YT) – uzyskane lub zmienione odpowiedzi należy zaznaczyć na pomarańczowo.

I to wszystko! Dzięki tym czterem krokom, żaden egzamin nie będzie ci straszny. Powodzenia na sesji! 

 

Autorka artykułu:
Maja Gajda

Źródło:
Blake Harvard, Color-Coding Recall Attempts to Assess Learning:
https://theeffortfuleducator.com/2017/09/14/color-coding-recall-attempts-to-assess-learning/