Recenzja książki „Dorastanie bez lęku”

Dzisiaj przybywamy z recenzją książki „Dorastanie bez lęku”. Pozycję mieliśmy przyjemność zrecenzować dzięki GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. „Dorastanie bez lęku” przybliża czytelnikowi koncepcję terapii ACT i mindfulness w kontekście radzenia sobie z uczuciem lęku i niepokoju. Skierowana jest do młodzieży, ale nie tylko – warto by sięgnęli po nią również dorośli, którzy chcą pomóc nastolatkom cierpiącym z powodu lęku.

Książka Dorastanie bez lęku została napisana przez Sheri. L. Turrell, Christophera McCurry’ego  i Mary Bell. Książka skierowana jest do osób zmagających się z permanentnym lękiem, niepokojem, a nawet napadami paniki. Lektura jest skierowana do młodzieży, jednak uważam, że stylistyka, w której stworzona jest ta książka jest odpowiednia również dla starszych osób. Myślę, że w szczególności powinni zapoznać się z nią rodzice, ponieważ uzyskają tam wiedzę, która może okazać się pomocna w pracy z dzieckiem.

Zastosowana metoda mindfulness oraz koncepcja terapii akceptacji i zaangażowania (ACT)  pomagają wypracować elastyczne techniki radzenia sobie z lękiem i wspomagają w nauce dostrzegania tego, co jest ważne i podążania za tym. Dzięki tej pozycji nauczymy się jak zadbać o higieną psychiczną, podszkolimy umiejętność zauważania, a także rozumienia i akceptacji swoich emocji, pragnień i potrzeb.

Młodzi ludzie dowiedzą się również, że lęk jest naturalny, zawsze obecny w życiu, lecz  możliwy do opanowania i przestaną mu ulegać. Ponadto, poznamy techniki relaksacyjne, które pomogą nam w opanowaniu niepokoju i skupieniu się na celu. Jednak na samym początku kompleksowo zostaniemy wprowadzeni w mechanizm powstawania dręczącego niepokoju, aby następnie móc w aktywny sposób realizować ćwiczenia proponowane przez autorów.

Książka ma jeszcze jedną, ważną zaletę, mianowicie – pomaga czytelnikowi odnaleźć odwagę i wiarę w siebie. Dodatkowym atrybutem pozycji Dorastania bez lęku jest struktura książki, która cechuje się praktycznym językiem, łatwą do przyswojenia wiedzą, a także bardzo celnymi przykładami, wskazówkami i ćwiczeniami, odpowiadającymi problemom i wyzwaniom, przed którymi stają młodzi ludzie. 

Dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za podarowanie nam książki do recenzji!

Autorka recenzji:

Gabriela Moczulska