Recenzja książki „Przetrwać burzę”

Dzisiejsza recenzja powstała dzięki uprzejmości GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Książka „Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, kiedy jego rodzina przechodzi kryzys?” autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, zawiera wiele porad dla rodziców dotyczących tego, jak rozmawiać z dzieckiem na temat pojawiających się konfliktów w rodzinie, ale także ukazuje perspektywę dziecka i propozycje strategii mogących pomóc dziecku w zrozumieniu nowej sytuacji.

Niełatwo przychodzi nam mówienie o trudnościach i kryzysach, zwłaszcza gdy dotykają każdego z nas osobiście. Jedną z takich trudnych sytuacji życiowych może być rozpad rodziny. Jak więc porozmawiać o tym z dziećmi? Książka Elżbiety Zubrzyckiej wychodzi rodzicom w kryzysie naprzeciw- ukazuje konkretne działania i strategie pomocy dziecku w sytuacji niepewności i stresu, zawiera porady jak przeprowadzić rozmowę o rozstaniu z dzieckiem oraz jak przejść łagodnie i w duchu wzajemnego zaufania przez kolejne trudne etapy związane z rozpadem rodziny.

Książka składa się z dwóch odrębnych części: opowiadania dla dzieci z ćwiczeniami oraz poradnika dla dorosłych. Choć część poświęcona dzieciom może wydawać się dorosłym z początku infantylna, to z pewnością warto ją przeczytać – ukazuje bowiem z dziecięcej perspektywy jak trudna i pełna niepewności jest sytuacja rozwodu. Historia Małgosi, która dowiaduje się o rozstaniu rodziców, krok po kroku pokazuje działania i myśli, jakie zwykle dziecko podejmuje w momencie, gdy dowiaduje się o rozstaniu swoich rodziców. U dziewczynki pojawiają się kolejno wyparcie, chęć naprawy małżeństwa rodziców, obwinianie się o całą sytuację, a nawet myśli samobójcze. Cała sytuacja książkowej bohaterki związana jest nie tylko z widoczną niechęcią rodziców do siebie, ale przede wszystkim z brakiem informacji od nich, co tak naprawdę się dzieje i jakie są jej  dziecięce perspektywy na przyszłość, co się z nią stanie. Opowiadanie dla czytającego je dziecka będzie jasnym sygnałem, że nie jest samo i innym też się to kiedyś przydarzyło. Z kolei dla rodziców będzie okazją do lepszego zrozumienia dziecięcych myśli i uczuć. Dodatkowym plusem są ćwiczenia praktyczne, mogące pomóc dziecku zadbać o siebie i lepiej zrozumieć swoje emocje. 

Z kolei część druga zawiera porady dotyczące kolejnych etapów przeprowadzania rozmów o rozstaniu z dziećmi- zarówno młodszymi jak i nastolatkami. Pomaga przygotować się na trudne pytania i reakcje ze strony dziecka. Autorka podpowiada, w jaki sposób sobie z nimi radzić i jak szczerze odpowiadać. Zarówno część przeznaczona dla dzieci jak i ta dla dorosłych niesie ze sobą ważne dla rodzin w kryzysie przesłanie- szczera rozmowa oparta na szacunku i próbie zrozumienia wzajemnych emocji jest podstawą do poradzenia sobie ze wszystkimi zmianami, jakie niesie ze sobą rozwód małżonków- ponieważ rodzice na zawsze pozostaną rodzicami dla swoich dzieci, niezależnie od tego czy nadal będą w związku małżeńskim.

Dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za podarowanie nam książki do zrecenzowania!

Autorka recenzji:

Hanna Jeleńska