Ogólna charakterystyka i cel projektu

Akademia Sztuki Myślenia (ASM) jest autorskim pomysłem grupy pedagogów Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt ma na celu wzmocnienie i wsparcie uczniów wybranych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w sztuce myślenia, ze szczególnym uwzględnieniem samodzielności namysłu i jego krytycznej wartości.

Wydaje się, że dzisiejsza praktyka oświatowa wciąż nazbyt często poddaje się presji społeczno-ekonomicznej i nie gwarantuje uczniom właściwego rozwoju w zakresie sztuki myślenia i porozumiewania się. Zespół ASM proponuje zajęcia, które będą kształtowały najważniejsze umiejętności krytycznego i samodzielnego myślenia uczniów w taki sposób, aby kompetencje te rzeczywiście służyły społecznej komunikacji i budowaniu porozumienia. Rozwój nauki i technologiczny skok, jaki dokonał się, i wciąż się dokonuje, w zakresie przekazywania informacji powodują, że dziś prawdziwym wyzwaniem staje się nie tyle gromadzenie informacji, ile samodzielne i krytyczne radzenie sobie z informacjami i umiejętne ich wykorzystanie dla własnego rozumienia rzeczywistości.

Pedagodzy z zespołu Akademii uważają, że uczniowie powinni uzyskać profesjonalne, pedagogiczne wsparcie w radzeniu sobie z nadmiarem informacji i w wypracowywaniu kompetencji rozumienia rzeczywistości. Autorzy projektu zaplanowali cykl debat, pozwalających uczestnikom na weryfikację zdobytych umiejętności w warunkach żywej dyskusji i autentycznej wymiany myśli i uwag. Debaty będą zarówno miały charakter zajęciowy (tj. będą elementem regularnej pracy z uczniami), jak i przyjmą formę wydarzenia o większym zasięgu (debata główna, tj. uczniów z różnych grup z gośćmi i studentami UW).

Warsztaty odbywają sie w następujących placówkach:

VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego

XXI Liceum Ogólnoszkaształcące im. H. Kołłątaja