Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Seminarium “Pisarze”

Zakład Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą

zaprasza na seminarium „Pisarze”

Gościem spotkania będzie Wiesław Myśliwski, autor takich powieści jak: „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Traktat o łuskaniu fasoli”

Termin: 21 lutego 2020 roku, godz. 18:00, s. 507, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. W polskiej literaturze Wiesław Myśliwski uważany jest za reprezentanta nurtu chłopskiego, choć jego utwory znacząco wykraczają poza to pojęcie. Tematyka moralna, egzystencjalna, swoiste poczucie odpowiedzialności bohaterów za siebie i innych lokują jego prozę
i dramaturgię wśród uniwersalnych przypowieści o skomplikowanej naturze świata
i nieprzewidywalnym ludzkim losie. Pióro Myśliwskiego nadało współczesnej polskiej wsi wyrazu, a jej mieszkańcom – godności, charakteru i magii [za https://culture.pl/pl/tworca/wieslaw-mysliwski]. Jak mówi o tym sam pisarz: „Ta klasyfikacja rzeczywiście nieraz mi ciążyła, choć zawsze przyznawałem się do czerpania ze źródeł kultury chłopskiej, do tożsamości z tą kulturą. […] Tylko że ja zawsze widziałem kulturę chłopską w jej uniwersalnym wymiarze – bliskie jest mi to, co w niej ogólnoludzkie, a nie folklor, obyczajowość, zewnętrzność. U nas tymczasem stawiano znak równości między chłopskim nurtem literatury, a powieściami o wsi” [Wiesław Myśliwski, w: Krzysztof Masłoń, “Miłość nie jest nam dana”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2005].