Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Porady dotyczące rozdzielczości materiałów wideo

Na skutek zaistniałej sytuacji wszyscy, którzy mają taką możliwość pracują obecnie zdalnie. Oznacza to olbrzymie obciążenie dla sieci Internet – nie tylko w Polsce ale na całym świecie (w tym również wykorzystywane usługi Google np. poczta uniwersytecka, YouTube). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowywanie materiałów.

Nagrywając wykład nie należy wybierać najlepszej możliwej jakości. Rozdzielczość np,. 480p lub 360p powinna być wystarczająca, a każda wyższa rozdzielczość oznacza większy plik do przesłania a jednocześnie może być niezauważalna jeśli chodzi o jakość odbioru.

Warto też rozważyć podział dłuższych plików wideo na kilka części.

W różnych urządzeniach nagrywających video rożnie jakość ta jest określana – czasem można znaleźć opis: “najlepszy dla prezentacji w Internecie” – wtedy właśnie na taki format należy przełączyć urządzenie zanim zaczniecie Państwo nagrywać wykład. Ułatwi to Państwu przesłanie pliku a studentom jego odbiór  – lepiej, żeby materiały były w gorszej jakości, ale dostępne dla wszystkich, niż w lepszej, ale niemożliwe do odtworzenia z powodu ograniczeń w przepustowości sieci.

W przypadku wątpliwości i potrzebnej pomocy co do sposobu i możliwej kompresji przegotowywanych materiałów wideo proszę o kontakt z Pracownią Techniczną p.125.