Wykaz dokumentów do wszczęcia przewodu doktorskiego od 2021 roku

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczęte po 30 września 2019 r. przez osobę, która rozpoczęła studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, przeprowadzane jest na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z pewnymi modyfikacjami, które zostały szczegółowo opisane w par. 4 i par. 6 Uchwały nr 481 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 16 października 2019 r. w sprawie określenia sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz stopnia doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim

• W jaki sposób wszcząć postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora?

W celu wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora należy złożyć wniosek o wyznaczenie promotora/promotorów, bądź promotora i promotora pomocniczego. Wniosek jest skierowany do Przewodniczącego wybranej Rady Naukowej Dyscypliny (dla dyscypliny pedagogika jest to Rada Naukowa Dyscypliny Pedagogika). Formularz wniosku można pobrać w wersji pdf tu (klik) lub w wersji dokumentu edytowalnego docx na stronie: https://radynaukowe.uw.edu.pl/.

Do wniosku należy załączyć:

1. oświadczenie promotora o gotowości do pełnienia funkcji;
  2. oświadczenie promotora pomocniczego o gotowości do pełnienia funkcji (jeżeli dotyczy);
  3. konspekt rozprawy doktorskiej w wersji papierowej;
  4. konspekt rozprawy doktorskiej w wersji elektronicznej;
  5. oświadczenie o zgodności obu wersji konspektu.

Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Biurze Rad Naukowych (BRN). Z uwagi na  pandemię preferowana forma kontaktu to tradycyjna wysyłka dokumentów pocztą (Poczta Polska),na adres BRN. Rada Naukowa Dyscypliny Pedagogika wyznaczy promotora/promotorów nie później niż w okresie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Uwaga: postępowanie w sprawie nadania stopnia naukowego doktora jest rozpoczynane w chwili złożenia wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów.

Po wyznaczeniu promotora/promotorów wnioskodawca zostanie o tym fakcie powiadomiony.

W celu przeprowadzenia dalszych czynności w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora należy złożyć dokumenty, o których mowa w § 12 ust. 2 Zasad postępowania w sprawie nadania stopnia doktora na Uniwersytecie Warszawskim (załącznik nr 1 do Uchwały nr 481 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 16 października 2019 r. w sprawie określenia sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz stopnia doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim.

• Gdzie złożyć rozprawę doktorską?

Rozprawę doktorską należy złożyć w Biurze Rad Naukowych w pięciu egzemplarzach drukowanych oraz wersji elektronicznej zapisanej w formacie PDF. Do rozprawy należy załączyć jej streszczenie w języku angielskim, a jeśli została napisana w języku obcym – również streszczenie w języku polskim.

Przed złożeniem rozprawy należy sprawdzić, czy Rada Naukowa, która prowadzi postępowanie, określiła szczegółowe wymagania dotyczące przygotowania streszczenia i opisu rozprawy doktorskiej oraz ich objętości.

Rada Naukowa Dyscypliny Pedagogika nie określiła na razie takich wymagań.