Zmiana terminu zamknięcia “starych” przewodów doktorskich

W zawiązku z wejściem w życie postanowień Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 1010), przewody doktorskie wszczęte przed dniem 30 kwietnia 2019 r. i niezakończone do dnia 31 grudnia 2024 r. zostaną zamknięte z mocy prawa.

Zalecenia Biura Rad Naukowych UW:

Data 31 grudnia 2024 r. to ostateczny termin, do kiedy na swoim posiedzeniu rada naukowa dyscypliny powinna podjąć uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora. By było to możliwe, obrona rozprawy doktorskiej powinna odbyć się odpowiednio wcześniej. W związku z powyższym zaleca się, by kandydaci, których dotyczą niniejsze zasady, złożyli rozprawę doktorską najpóźniej na początku 2024 r. oraz przystąpili do egzaminów doktorskich, aby możliwe było przeprowadzenie wymaganych czynności przez komisje doktorskie i rady naukowe dyscyplin.

Osoby, które nie zakończą przewodu doktorskiego w terminie do 31 grudnia 2024 r.
będą mogły wszcząć nowe postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.).