Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

O Bibliotece

Biblioteka powstała w 1953 r., z chwilą powołania 5 września na Uniwersytecie Warszawskim Wydziału Pedagogicznego, z połączenia księgozbiorów Katedr  Pedagogiki, Historii Szkolnictwa i Oświaty, Psychologii Wychowawczej oraz księgozbioru Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Liczyła wówczas 21 145 woluminów książek i 1820 woluminów czasopism. Mieściła się na Krakowskim Przedmieściu, na kampusie głównym UW.

W 1958 r. zmieniła nazwę z Biblioteki Wydziału Pedagogicznego na Bibliotekę Wydziału Psychologii i Pedagogiki. W sprawozdaniu z 1963 r. pojawia się informacja o powołaniu trzyosobowej Komisji Bibliotecznej. W 1974 r. przeniesiono wyodrębniony Instytut Psychologii na ul. Stawki. Przy tej okazji podzielony został również księgozbiór. Do Instytutu Psychologii przeniesiono 8185 woluminów książek i ok. 1000 woluminów czasopism. Po tym podziale nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Bibliotekę Instytutu Pedagogiki. W 1979 r. następuje kolejna już zmiana nazwy na Bibliotekę Wydziału Pedagogiki.

Po przeniesieniu Wydziału na ul. Szturmową 4, w 1981 r. zostaje nazwana Biblioteką Wydziału Pedagogicznego. W budynku na Szturmowej Biblioteka miała do dyspozycji 600 m2 powierzchni, dwie czytelnie na 78 miejsc, pomieszczenia dla pracowników i 200-metrowy magazyn. Na początku lat 90 XX w. Biblioteka wraz z Wydziałem przenosi się do budynku przy ul. Mokotowskiej 16/20, gdzie mieści się do dziś. W  1993 r. nadano jej imię prof. Bogdana Suchodolskiego.

Biblioteka ma grono wiernych czytelników wśród kadry naukowej, doktorantów i studentów. Odwiedzają nas byli pracownicy i absolwenci, pamiętając o wzbogacaniu księgozbioru. Prowadzimy współpracę i wymianę z instytucjami naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą.

W naszych zbiorach, które liczą dziś ponad 80 000 woluminów, znajdują się prace z zakresu pedagogiki, metodyki nauczania, socjologii, filozofii, psychologii, medycyny, antropologii, w językach polskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim, francuskim, włoskim, ale też po czesku, ukraińsku, szwedzku i w języku esperanto. Posiadamy kolekcje prof. Aleksandra Hulka, prof. Anny i Krzysztofa Przecławskich, prof. Bogdana Nawroczyńskiego.

Od 2003 r. współpracujemy z NUKAT-em w opracowaniu zbiorów. Prowadzimy wypożyczalnię elektroniczną oraz elektroniczną obiegówkę.

W tej chwili w Bibliotece pracuje pięć osób. Udostępniamy zbiory siedem dni w tygodniu. Pracujemy nad wprowadzeniem do katalogu elektronicznego naszych najstarszych zbiorów. Posiadamy wystawę nowości i gablotę prezentującą dorobek naukowy pracowników Wydziału. Ponadto organizujemy kilka razy w roku wystawy tematyczne. Potrzebne informacje praktyczne znajdują się na stronie internetowej wydziału w zakładce Biblioteka.

Zapraszamy.

Opracowanie: Urszula Pawłowicz i Dorota Michałowska
Foto: Andrzej Kostaniak