Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

O projekcie Responsive

Projekt RESPONSIVE ma na celu zwiększenie zdolności odpowiadania służb społecznych w Europie na potrzeby obywateli i umożliwienie im wpływania na  zmianę funkcjonowania tych służb. W szczególności ma za zadanie zbadać możliwość zwiększenia wpływu obywateli na planowanie, organizację i świadczenie usług społecznych w zakresie: niepełnosprawności i zdrowia psychicznego, ochrony dzieci i rodzin oraz usług dla młodzieży zagrożonej marginalizacją i wykluczeniem.

Projekt ma w założeniu pomóc służbom społecznym i strukturom politycznym UE w lepszym zrozumieniu, wykorzystywaniu i wprowadzaniu innowacji w oparciu o wiedzę, doświadczenia i  inicjatywy obywateli, dzięki skupieniu się na realizacji 6 podstawowych zamierzeń:

  1. Analizę kontekstów normatywnych, prawnych, politycznych i praktycznych na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym, kształtujących sposób, w jaki usługi społeczne dotychczas uwzględniały sprawczość i perspektywę obywateli w tych obszarach;
  2. Ocenę zasięgu, działań i wpływu obecnych oficjalnych mechanizmów zaangażowania obywateli w usługi społeczne (grupy doradcze, konsultacje, skargi, mechanizmy oceny);
  3. Analizę zakresu, celów, treści i podejścia obywateli do działań publicznych na rzecz zmiany usług społecznych (protesty, kampanie, media społecznościowe, przedsiębiorczość społeczna, produkcje artystyczne itp.);
  4. Identyfikację czynników kształtujących zmiany usług społecznych, w odpowiedzi na udział obywateli korzystających z nich;
  5. Wspólne stworzenie i przetestowanie innowacji dostosowanych do potrzeb obywateli i ich grup, oraz oczekiwań służb społecznych i decydentów, w celu rozszerzenia i lepszego wykorzystania różnych źródeł wiedzy obywatelskiej przez służby społeczne na różnych poziomach;
  6. Promowanie wdrażania innowacji w usługach społecznych z udziałem obywateli, poprzez upowszechnianie wyników projektu.

Projekt badawczo-wdrożeniowy o charakterze jakościowym będzie prowadzony w Austrii, Danii, Francji, Polsce, Portugalii i Rumunii, dzięki utworzeniu interdyscyplinarnego i wielosektorowego konsorcjum sześciu uczelni badawczych, trzech organizacji pozarządowych, dwóch departamentów pomocy społecznej i międzynarodowej sieci praktyków pracy socjalnej.

Słowa kluczowe:

  • Demokratyczne zaangażowanie i partycypacja obywatelska
  • Modele nowej demokracji partycypacyjnej.

 

Nazwa: Increasing responsiveness to citizen voice in social services across Europe

 Wzrost wpływu obywateli na system usług społecznych w Europie

Akronim projektu: RESPONSIVE

Początek projektu: 1 marca 2023; Zakończenie projektu: 28 lutego 2026

 

 Opis problemu, cele i założenia projektu

Wsparcie ze strony pomocy społecznej nie zawsze w pełni zaspokaja złożone potrzeby  adresatów usług i może być nieraz nieodpowiednie. Kwestia ta pojawia się zwłaszcza, gdy obywatele nie potrafią zdefiniować problemów, z którymi się borykają, czy zaproponować możliwych działań w celu ich rozwiązania. Nie mają w tym praktyki, ponieważ znajdując się w różnorodnych sytuacjach dyskryminujących, są z różnych powodów pozbawieni  prawa głosu i jednocześnie wykluczani z przestrzeni publicznej, w której odbywa się demokratyczna dyskusja i zapadają decyzje na temat sposobów jej praktykowania.  Responsywne (reagujące na głos obywateli)  usługi społeczne stanowią sedno demokracji rozumianej jako system włączający wszystkich, i są odzwierciedleniem rzeczywistej umowy społecznej, zwłaszcza wobec grup znajdujących się (mniej lub bardziej trwale) w  niekorzystnej sytuacji życiowej. To zaś rodzi pytanie o to, czy i jak w europejskim sektorze społecznym  funkcjonuje demokracja oraz w jaki sposób obywatele mogą kształtować pracę służb społecznych, które powinny wspierać ich prawa socjalne.

               W projekcie przyjęto założenie, że istnieją trudności w traktowaniu demokracji jako ważnego elementu funkcjonowania europejskiego sektora społecznego, mimo, że europejskie dyskursy polityczne i ruchy społeczne od dawna promują to, co jest różnie określane w politykach publicznych jako: „uczestnictwo”, „współtworzenie”, „koprodukcja” i „współ-konstruowanie”.

Młodzież zagrożona wykluczeniem, rodziny i dzieci objęte systemem wsparcia oraz osoby z niepełnosprawnościami, są zazwyczaj konfrontowani z ustalonymi z góry podejściami, programami i interwencjami wypracowanymi w ministerstwach lub biurach organizacji pozarządowych. Często brakuje procedur i wypracowanych sposobów komunikowania się na temat procesów planowania i podejmowania decyzji między służbami społecznymi a obywatelami. Nawet tam, gdzie środki polityczne i prawne mają na celu zwiększenie udziału obywateli w usługach społecznych, nierównowaga sił w relacjach między obywatelami a pracownikami usług społecznych może prowadzić do poczucia nieufności i bezsilności. Wartość badań satysfakcji klientów w monitorowaniu jakości usług jest wątpliwa, biorąc pod uwagę niski odsetek odpowiedzi i ograniczoną możliwość interpretacji wyników. Mechanizmy wnoszenia skarg mogą przyczyniać się do rozwiązywania indywidualnych  przypadków, ale wymagają znacznego wysiłku ze strony obywateli i rzadko prowadzą do szerszych zmian systemowych. Struktury konsultacyjne są często projektowane przez służby społeczne, które ustalają arbitralnie programy spotkań, ograniczają opcje obywatelskiej partycypacji, lub ustalają spektrum zmian możliwych do wprowadzenia w istniejących ramach instytucjonalnych. Takie uczestnictwo wiąże się również z ryzykiem włączania lub „dokooptowywania” obywateli i grup społeczeństwa obywatelskiego jedynie w początkowym lub końcowym etapie konsultacji. Istnieje zatem rozdźwięk między konsultacjami z obywatelami, a faktycznymi zmianami i rzeczywistym współpodejmowaniem przez nich decyzji. Różne podejścia  obywateli  i ich różne  doświadczenia mogą zostać utracone w procesach, które agregują poglądy i przeprowadzają je przez wiele etapów i szczebli  zarządzania. Wstępne analizy wskazują, że wiele mechanizmów partycypacyjnych zostało wstrzymanych podczas epidemii COVID-19, a zmiany w usługach społecznych i pomocy społecznej podczas pandemii zostały wprowadzone przy bardzo niewielkiej skali konsultacji z grupami obywateli na temat możliwości ich potencjalnego wpływu. Wszystkie te kwestie należy rozpatrywać w kontekście zróżnicowanego dostępu do cyfryzacji, ponieważ coraz częstsze korzystanie z narzędzi internetowych w komunikacji z obywatelami, zwiększa bariery zwłaszcza dla osób wykluczonych cyfrowo.

Obywatele tymczasem kwestionują funkcjonowanie systemu usług społecznych poprzez działania publiczne: spontaniczne protesty, kampanie, media społecznościowe, produkcje  artystyczne itp. Sposób świadczenia usług jest głównym celem kampanii kierowanych przez aktywistów zajmujących się niepełnosprawnością i zdrowiem psychicznym, a pojawienie się przedsiębiorstw społecznych oferujących alternatywne usługi społeczne o charakterze samopomocowym staje się równie istotne, jak profesjonalne usługi pomocowe. Działania te stanowią ważne formy partycypacji obywatelskiej w sektorze społecznym, ponieważ odbywają się na warunkach ustalonych przez obywateli i mają na celu zakwestionowanie istniejącego systemu wsparcia  oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń dla praw człowieka i dobrobytu, jakie stwarzają decyzje dotyczące polityki społecznej. Jednak powiązania między tymi spontanicznymi formami wyrażania opinii przez obywateli a strukturami zarządzania są niejasne i często doraźne. Niedawne badania nad zaangażowaniem organizacji pozarządowych we współtworzenie polityk pokazują, że pomimo orientacji nowego zarządzania publicznego na udział obywateli i reprezentujące ich podmioty, nadal istnieje potrzeba inkluzyjnych „ram instytucjonalnych dla udziału społeczeństwa obywatelskiego”. Oczywiste jest również, że poziom aktywizmu obywatelskiego nie jest wszędzie jednakowy. , Rodzi pytania o to, jak wzmocnić tworzenie sieci społecznych i jak przedstawić zbiorowy głos osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, korzystających z usług społecznych.

 

Koncepcja i cele projektu RESPONSIVE w kontekście rozwoju demokracji

Poprawa reakcji służb społecznych na opinie obywateli, bezpośrednio odnosi się do poprawy interakcji między decydentami a obywatelami. Koncentracja na usługach społecznych przenosi tematykę aktywności obywatelskiej i demokracji do sfery społecznej, która ma fundamentalny wpływ na kluczowe aspekty życia obywateli. Prawa socjalne kształtowane w pozytywny lub negatywny sposób przez służby społeczne są nieodłączną częścią demokracji i obywatelstwa. Z tego też względu w projekcie zostanie dokonany przegląd różnorodnych form partycypacji obywatelskiej skierowanej na rozwój usług społecznych.

Zostanie zbadany także ich udział w określonych strukturach zarządzania, poprzez np. ankiety internetowe, spotkania konsultacyjne i interaktywne warsztaty. Zostaną także zbadane formy pozainstytucjonalne, takie jak ruchy aktywistów, kampanie w mediach społecznościowych, produkcje artystyczne i działania w zakresie przedsiębiorczości społecznej w przestrzeni publicznej i w kontekście idei społeczeństwa obywatelskiego. W przypadku obu form partycypacji obywatelskiej, w świetle zmian związanych z pandemią i nowymi technologiami w kontaktach między obywatelami a służbami społecznymi, dokonane zostaną przeglądy form partycypacji cyfrowej, zdalnej i bezpośredniej. Badania obejmą również komplementarność różnych form uczestnictwa obywatelskiego, na przykład obywateli i organizacji pozarządowych, które biorą udział w procesach politycznych, ale także organizują kampanie i protesty. Zostaną zbadane także procesy zachodzące w usługach społecznych, aby możliwe było  zrozumienie  różnych  form i poziomów ich reagowania na głos obywateli.

Projekt dotyczy przede wszystkim uczestnictwa  osób, które stoją w obliczu strukturalnej marginalizacji. Ci obywatele napotykają na większe bariery i mają mniej zasobów, aby zaangażować się w procesy polityczne i sprawiać, by ich głos był słyszalny  – w porównaniu z profesjonalistami i decydentami politycznymi. Projekt podkreśla różnorodność i kompleksowość potrzeb obywateli korzystających z usług społecznych i stara się zrozumieć oraz zwracać uwagę na nierówności społeczne.

Celem projektu jest zaplanowanie i przetestowanie rozwiązań wzmacniających demokrację w sektorze społecznym poprzez usprawnianie mechanizmów komunikacji i informacji zwrotnej między obywatelami a profesjonalistami i decydentami.

Działania współtworzone z grupami obywatelskimi i służbami społecznymi wygenerują przykładowe innowacje, które:

  • sprawią, że istniejące struktury obywatelskiego uczestnictwa w usługach społecznych będą bardziej włączające dla różnych grup obywateli;
  • poszerzą zakres wkładu obywatelskiego, który będzie brany pod uwagę w usługach społecznych w celu włączenia  obywatelskich ruchów społecznych, produkcji artystycznej, protestów i dyskusji w mediach społecznościowych;
  • zwiększą odpowiedź oraz rangę propozycji obywateli w procesach rozwoju usług społecznych;
  • usprawnią mechanizmy informacji zwrotnej na temat wykorzystania aktywności obywateli i zmian wynikających z ich wkładu do zmiany usług społecznych.

 

Projekt zatem promuje sprawiedliwość i przejrzystość w zarządzaniu usługami społecznymi poprzez zapewnienie, że głosy obywateli są słuchane i słyszane  w sektorze pomocowym.

Pozwoli na bardziej przejrzyste, teoretyczne i praktyczne zrozumienie tego, jak w demokracji odnosimy się do świadczenia usług publicznych. Badanie udziału obywateli, którzy korzystają z usług społecznych, skoncentruje się na marginalizacji i nierównościach utrwalanych m.in. przez usługi społeczne.

 

Pod względem metodologicznym celem projektu RESPONSIVE jest przeprowadzenie pierwszego ogólnoeuropejskiego badania wpływu udziału obywateli. Projekt jest odpowiedzią na apele czołowych badaczy tematyki, aby podejmować studia nad usługami społecznymi, wykraczające poza krajowe analizy  przypadków.

 

Elementy składowe projektu:

  • WP 1: Konteksty teoretyczne, prawne, polityczne, organizacyjne M1-M6
  • WP 2: Oficjalne procesy dotyczące wkładu obywateli M7-M12
  • WP 3: Działania prowadzone przez obywateli M13 – M19
  • WP 4: Perspektywy instytucjonalne M20 – M26
  • WP 5: Innowacje i eksperymenty M27-M36
  • WP 6: Upowszechnianie, wykorzystanie i komunikacja: wszystkie WP
  • WP 7: Zarządzanie: wszystkie WP

Projekt przyjmuje jakościowy model badań, wykorzystując narzędzia wielu dyscyplin naukowych w celu stworzenia  kompleksowego spojrzenia na różne wymiary kształtujące sposób, w jaki służby społeczne gromadzą, wykorzystują i ostatecznie reagują na udział i głos obywateli. Badania jakościowe najlepiej nadają się do analizy procesów dialogu, interakcji i czynników sprawczych stymulujących działania i reakcje w ramach usług społecznych.

Poglądy obywateli są traktowane priorytetowo w projekcie, w dwóch pakietach (WP2 i WP3), które stanowią podstawę analizy responsywności usług w ramach instytucji (WP4). Podejścia partycypacyjne zostaną wykorzystane w WP5 do opracowania sześciu innowacji (jedna na każdy kraj) w celu przetestowania możliwości zwiększania zdolności do reagowania pracowników służb społecznych na udział obywateli. Zostaną one przetestowane wraz z obywatelami i partnerami z sektora społecznego, a otrzymane informacje zwrotne zostaną włączone do wytycznych dotyczących metodyki innowacji w tym zakresie.

Pakiet WP1 obejmie normatywne, prawne, polityczne i organizacyjne konteksty podejmujące zagadnienie udziału obywateli w usługach społecznych. Łącząc teorię polityczną, prawo, politykę społeczną i analizę organizacyjną, ujawni on dyskursywne i instytucjonalne podstawy kształtujące dialog między obywatelami a służbami społecznymi. W badaniach zwrócona zostanie szczególna uwaga na to, czy ramy prawne, polityczne i instytucjonalne dostrzegają i uwzględniają kompleksowość i różnorodność potrzeb obywateli oraz dynamikę aspektów włączania/wykluczania. Zbadane zostaną również zmiany w tych strukturach w kontekście COVID-19 oraz to, w jaki sposób responsywność jest uwzględniana w strategiach cyfrowej informacji zwrotnej od obywateli. Analiza będzie wielopoziomowa poprzez uwzględnienie obszaru międzynarodowego, europejskiego, krajowego i lokalnego. W ramach pakietu powstanie typologia różnych ram polityczno-prawnych w zakresie responsywności oraz dodatkowe rekomendacje na poziomie politycznym.

Pakiet WP2 jest pierwszym z dwóch pakietów roboczych poświęconych poglądom i działaniom obywateli na rzecz poprawy usług społecznych. Badane będą w nim  doświadczenia obywateli w zakresie mechanizmów uczestnictwa w rozwoju usług społecznych. Zakres działań konsultacyjnych z obywatelami będzie częściowo oparty na analizie WP1 i będzie obejmował składanie petycji online, spotkania grup konsultacyjnych, informacje zwrotne od poszczególnych obywateli na temat otrzymanych usług i pojedyncze działania mające na celu ustanowienie nowych strategii i usług.

W tej części  korzystać będziemy  metod analizy socjologicznej, doświadczeń praktyki pracy socjalnej i analizy polityk publicznych oraz przyjęte zostanie podejście partycypacyjne poprzez tworzenie obywatelskich grup doradczych w celu opracowania narzędzi badawczych, gromadzenia i analizy danych itp. Metody zostaną wybrane przez te grupy i będą obejmować wszechstronne, interaktywne działania, takie jak grupy fokusowe lub warsztaty oparte na Teatrze Forum oraz obserwacje etnograficzne cyfrowych i nie cyfrowych struktur w ramach usług dla osób z niepełnosprawnościami, z incydentami kryzysów psychicznych, działań na rzecz ochrony dzieci i młodzieży.

W pakiecie WP3 analizie zostaną poddane pomocowe działania obywatelskie istniejące  poza strukturami stworzonymi przez służby społeczne. W pakiecie tym  połączona zostanie wiedza z zakresu studiów nad ruchami społecznymi, studiów nad mediami i w zakresie socjologii grup. W jego ramach będą badane działania obywatelskie mające na celu podnoszenie świadomości i kontestowanie usług społecznych w sferze publicznej, w tym kampanie medialne, działania podnoszące świadomość społeczną i działania rzecznicze, petycje, protesty oraz produkcja artystyczna w odniesieniu do problematyki zdrowia psychicznego, praw osób niepełnosprawnych, ochrony dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem. Przeanalizowane zostaną tworzone komunikaty, procesy, poprzez które generowana jest ta wiedza i doświadczenia w kontaktach z decydentami oraz poglądy na temat pożądanego i rzeczywistego wpływu obywateli na usługi społeczne.

W WP3 badane będą również analizowane możliwe przypadki, gdy osoby lub organizacje obywatelskie biorą udział zarówno w oficjalnych strukturach, jak i w kampaniach rzeczniczych i działaniach protestacyjnych, w celu zrozumienia synergii między tymi formami uczestnictwa. Oprócz sprawozdania z badań przedstawiającego innowacyjne praktyki i rekomendacje dla działań społeczeństwa obywatelskiego, pakiet WP3 dostarczy praktycznych rezultatów w postaci interaktywnej cyfrowej listy działań obywatelskich  w Europie.

Po zbadaniu kontekstów i zakresu działań obywatelskich, które mogą spowodować większą responsywność w usługach społecznych, w kolejnym pakiecie – WP4 będzie badana rzeczywista reakcja usług społecznych na udział obywateli. Wywiady i analiza dokumentów pokażą, w jaki sposób informacje od obywateli i pomysły obywateli są przekazywane i modyfikowane w ramach organizacji. Zespoły badawcze będą rozmawiać z pracownikami z “pierwszej linii” (bezpośrednio zaangażowanymi w usługi społeczne), którzy otrzymują informacje od obywateli, następnie przeanalizują doświadczenia zespołów kierowniczych, które mogą decydować o zmianach i sprawdzać jak te zmiany są wdrażane w terenie. Śledzenie procesów transformacji – lub alternatywnie braku zmian – pozwoli zidentyfikować czynniki blokujące i wspierające reagowanie w praktyce indywidualnej i organizacyjnej. Dane te posłużą do opracowania ogólnoeuropejskiego kwestionariusza dla służb społeczych, który zostanie rozpowszechniony przez IFSW Europe w celu uzyskania szerszych danych na temat czynników kształtujących responsywność i umożliwianie innowacyjnych rozwiązań.

Oprócz stworzenia czytelnego modelu analitycznego czynników sprzyjających i ograniczających  responsywność, w ramach piątego WP zostanie opracowane narzędzie dla służb społecznych do samooceny poziomów i form responsywności w ich organizacjach.

W WP5 zostaną zebrane dane z poprzednich czterech pakietów roboczych. Zostanie zastosowane  podejście “współtworzenia” (ang. co-creation approach) do zaprojektowania i przetestowania sześciu innowacji (po jednej w każdym kraju), które wspierają obywateli, służby społeczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, władze lokalne, rządy krajowe i Unię Europejską, w zwiększaniu zdolności reagowania służb społecznych na udział obywateli korzystających z usług społecznych. Każda innowacja będzie się koncentrować na co najmniej jednym z następujących wymiarów:

  • spowodowaniu,  aby istniejące struktury wnoszenia “wkładu” przez obywateli  i ich partycypacji w większym stopniu uwzględniały zróżnicowanie grup obywateli (zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem społecznym);
  • poszerzenia zakresu “wkładu” obywatelskiego wykorzystywanego przez służby społeczne (np. uwzględniających wnioski płynące z działań ruchów społecznych, dyskusje w mediach, produkcje artystyczne);
  • zwiększeniu otwartości na głos obywatelski w ramach procesów rozwoju i zmiany  usług społecznych;
  • usprawnieniu mechanizmów informacji zwrotnej na temat wykorzystania “wkładu” obywatelskiego;
  • promowaniu uczciwości i przejrzystości w zarządzaniu w sektorze publicznym i społecznym o charakterze pomocowym.

Innowacje będą obejmować trzy sektory usług społecznych badanych w projekcie i przynajmniej jedna będzie dotyczyć cyfrowych lub hybrydowych form partycypacji online-offline. Innowacje będą czerpać z ustaleń pakietów projektu i opierać się na jednym z następujących elementów:

  • aktualizacji istniejących działań i współpracy partnera(ów) projektu i rad doradczych;
  • nowych  działaniach opracowanych  przez partnera(ów) konsorcjum;
  • eksperymentach  i pilotażach zaprojektowanych od podstaw.

Innowacje w tym pakiecie będą czerpać z interdyscyplinarności wszystkich poprzednich pakietów i zawierać ocenę (analizę kosztów i korzyści) proponowanych rozwiązań. Aby ułatwić zmiany w sektorze społecznym, w ramach tego pakietu zostanie opracowany podręcznik zawierający wskazówki metodologiczne dotyczące wdrażania przetestowanych innowacji w sektorze społecznym wraz z końcowymi zaleceniami dla różnych grup docelowych.

 

Oczekiwane rezultaty

  1. ZWIĘKSZENIE ADEKWATNOŚCI ODPOWIEDZI NA SPECYFICZNE  POTRZEBY OBYWATELI, ZWŁASZCZA GRUP ZAGROŻONYCH MARGINALIZACJĄ I WYKLUCZENIEM

Perspektywa obywateli ma dotychczas ograniczone znaczenie w rozwoju i zmianie  sposobów świadczenia usług społecznych, co podważa ideę demokracji, zaufania, uczestnictwa i skuteczności wsparcia dla osób stojących w obliczu strukturalnej marginalizacji.

  1. ROZWÓJ TEORII, BADAŃ I PRAKTYKI NAD POJĘCIEM RESPONSYWNOŚCI USŁUG SPOŁECZNYCH

Nowa teoria demokracji responsywnej powiązanej z istotnym znaczeniem usług społecznych jako przestrzeni demokratycznego dialogu i zdolności ich reagowania na potrzeby obywateli. Unikalny zbiór danych z różnych krajów na temat czynników umożliwiających lepsze reagowanie na  głos obywateli, pozwalający na stworzenie nowych typologii i nowych modeli analiz koncepcji responsywności.

Praktyczne wskazówki dotyczące zastosowania podejścia responsywnego w działaniu pomocowym (wskazówki dla obywateli, model organizacyjny dla usług społecznych, narzędzia samooceny responsywności usług, przewodnik po dobrych praktykach, rekomendacje prawne i polityczne, zestaw narzędzi planowania, realizacji i oceny innowacji z udziałem obywateli  w Europie).

  1. UPOWSZECHNIANIE WYNIKÓW BADAŃ, POPULARYZACJA KONCEPCJI

Planowane są 3 międzynarodowe konferencje projektowe, 5 wydarzeń informacyjnych w każdym kraju, wydarzenia online, powołanie krajowych i międzynarodowych rad doradczych dla projektu, wraz z działaniami dostosowanymi do różnych grup odbiorców:

  • służby społeczne: warsztaty podczas wydarzeń projektowych, dostępna publiczna strona internetowa, biuletyny skierowane do  krajowych stowarzyszeń pracy socjalnej, prezentacje na konferencjach;
  • organizacje społeczeństwa obywatelskiego: sesje podczas wydarzeń projektowych, prezentacje podczas wydarzeń z udziałem obywateli i aktywistów;
  • obywatele: kontakt z grupami i stowarzyszeniami użytkowników usług społecznych, sesje podczas wydarzeń projektowych, kampania fotograficzna i plakatowa;
  • decydenci: fora polityczne, rekomendacje dotyczące polityk społecznych;
  • naukowcy: publikacje naukowe, konferencje, wydarzenia online;

Komunikacja z obywatelami będzie odbywała się także poprzez media społecznościowe, komunikaty prasowe, imprezy i publikacje Open Science.

  1. GRUPY ODBIORCÓW

Obywatele, którzy obecnie korzystają lub będą korzystać z usług społecznych  w obszarze niepełnosprawności, zdrowia psychicznego, ochrony dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

Grupy obywatelskie, organizacje pozarządowe i ruchy społeczne działające w obszarze niepełnosprawności, zdrowia psychicznego, ochrony dzieci i integracji młodzieży.

Specjaliści  “pierwszej linii” sektora usług społecznych: praktycy.

Instytucje planujące, realizujące i monitorujące jakość usług społecznych.

Politycy i decydenci z sektora usług pomocowych.

Badacze i edukatorzy: z zakresu pracy socjalnej, zarządzania organizacją, polityki społecznej, politologii i socjologii, pedagogiki społecznej.

  1. REZULTATY

Zachęcanie do wdrażania innowacyjnych rozwiązań przez państwowe i pozarządowe służby społeczne w Europie, w celu:

  • zapewnienia lepszego wsparcia i doradztwa dla obywateli, którzy uczestniczą w mechanizmach konsultacyjnych;
  • zaangażowania szerszej i bardziej zróżnicowanej grupy obywateli w procesy konsultacji i partycypacji w obszarze działań służb społecznych;
  • poznania  szerszego zakresu i  zdobycia zasobów wiedzy o różnych perspektywach obywateli;
  • wzmocnienia wykorzystania udziału obywateli w kształtowaniu usług społecznych;
  • wprowadzenia  nowych cyfrowych i poza-cyfrowych mechanizmów  informacji zwrotnej dla obywateli.
  1. OCZEKIWANY WPŁYW SPOŁECZNY
  • szerszy i bardziej zróżnicowany udział obywateli w dialogu z instytucjami rządowymi, samorządowymi i pozarządowymi;
  • zwiększona przejrzystość i odpowiedzialność usług społecznych, a tym samym zwiększenie zaufania do nich;
  • lepsza ochrona praw socjalnych obywateli poprzez usługi socjalne;
  • wzmocniony głos i reprezentacja obywateli zagrożonych strukturalną dyskryminacją w strukturach zarządzania.