Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Innowacje społeczne w pracy socjalnej- Summer School ADVANCES 2020

Po raz kolejny Wydział Pedagogiczny gościł międzynarodową grupę studentów programu Advanced Development in Social Work, w ramach drugiej już edycji studiów Erasmus Mundus (https://socialworkadvances.org). Szkoła letnia, której byliśmy gospodarzem, jest częścią dwuletnich studiów magisterskich, które skupiają praktyków pracy socjalnej z całego świata. W tym roku, w nowej formule on-line, prowadzone były zajęcia dla studentów z Hong Kongu, Ukrainy, Chin, Gruzji, Egiptu, Libii, Niemiec, Ghany, Trynidadu i Tobago, Indii, Nepalu, Pakistanu, Ugandy, Filipin i Japonii. Na zaproszenie koordynatorki Szkoły – dr hab. Agnieszki Naumiuk, wykłady i seminaria z zaktresu teorii innowacji i praktyk innowacyjnych w działaniach pomocowych poprowadzili wykładowcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Warsztaty i konsultacje metodologiczne prowadziły po raz pierwszy w ramach szkoły dr Magdalena Kuleta-Hulboj i dr Marta Pietrusińska. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem instytucji pracy socjalnej i koncepcją pedagogiki społecznej w Polsce, oraz spotkać się on-line z przedstawicielami czterech innowacyjnych instytucji społecznych w naszym kraju (m.in. Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni i Teatrem 21). Szkoła letnia zakończyła się prezentacjami studenckimi wybranych projektów innowacyjnych z różnych stron świata oraz przygotowaniem ich własnych koncepcji prac magisterskich z uwzględnieniem aspektu innowacyjności badań własnych.

W ramach programu, w semestrze letnim 2020/21, będziemy gościć na naszym Wydziale trójkę magistrantów: z Gruzji, Hong Kongu i Ugandy, którzy będą prowadzić w Polsce badania z obszaru pracy socjalnej, polityki społecznej i praw człowieka. Obrony odbędą się w Paryżu latem 2021 roku.

opracowała: mgr Barbara Lipińska, współorganizatorka szkoły letniej oraz animatorka wirtualnego odkrywania Wydziału Pedagogicznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz najpiękniejszych zakątków Polski i jej dziedzictwa kulturowego.