Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

zaproszenie do udziału w projekcie

 

  Facebook DYI

Kilka słów o DYI

Każda demokracja potrzebuje świadomych swojej roli obywateli, czyli takich, którzy potrafią zadawać krytyczne pytania, nie obawiają dzielić się swoim punktem widzenia, potrafią słuchać i wymieniać się rzeczowymi argumentami. Mimo wielu różnic między poszczególnymi krajami europejskimi młodzi ludzie dzielą te same obawy, nadzieje i doświadczenia. Wśród młodzieży obserwuje się niestety ograniczoną umiejętność krytycznego korzystania z mediów i sieci społecznościowych (fake news, hate speech) oraz niedostateczne zainteresowaniem polityką i problemami społecznymi. Frekwencja wyborcza wśród młodych również nie należy do imponujących. Można się spodziewać, że wpływ pandemii COVID-19 w perspektywie długofalowej spowoduje wzrost tych niepokojących tendencji.

Cele projektu DYI

Celem projektu DYI jest zwiększenie świadomości społecznej młodych Europejczyków w wieku 18-25 lat w obszarach związanych z polityką, społeczeństwem, dyplomacją, środowiskiem, tolerancją oraz zagrożeniami, które się z nimi łączą, m.in. dezinformacja, nietolerancja, mowa nienawiści. Najbardziej efektywną metodą nauki jest praktyka, stąd formułowania opinii, obrony własnych poglądów, poszukiwania uzasadnionych i przekonujących argumentów uczestnicy nauczą się debatując.

DYI w praktyce

W ramach projektu DYI odbędzie się cykl debat online z politykami, dziennikarzami, naukowcami, aktywistami oraz influencerami, które poprzedzone zostaną warsztatami online z debatowania. Cykl spotkań online, który odbywał się będzie w ramach projektu rozpocznie się 20 lutego i trwał będzie do lata 2021 roku. Najaktywniejsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy debat i warsztatów otrzymają możliwość nieodpłatnego wyjazdu (czerwiec-wrzesień 2021) na konkursy debatowania w Brukseli, Nowym Sadzie, Pradze, Rydze, Wilnie i/lub Wrocławiu.

Kogo poszukujemy?

Projekt jest skierowany do młodych ludzi z sześciu europejskich krajów – Belgia, Czechy, Litwa, Łotwa, Polska, Serbia. Nie zwlekaj ani chwili z nadesłaniem nam swojej aplikacji, jeśli:

  • Jesteś studentem lub uczniem w wieku 18-25 lat;
  • Znasz trochę j. angielski (warsztaty odbywały się będą w j. angielskim);
  • Masz ochotę na niezapomnianą przygodę;
  • Chcesz poznać wspaniałych ludzi i nawiązać międzynarodowe przyjaźnie;
  • Interesujesz się polityką, ekologią, dyplomacją, społeczeństwem i in.;
  • Chcesz podzielić się swoimi refleksjami na kilka aktualnych tematów;
  • Chciałbyś podróżować po Europie i wziąć udział w konkursie debatowania.
    Na zgłoszenia czekamy tylko do 4 lutego 2021 roku!

Partnerzy projektu: Mediawijs (Belgium), Goethe-Institut Tschechien (Czech Republic), National Library of Latvia (Latvia), International Youth Debate Alumni Association Lithuania (Lithuania), Kolegium Europy Wschodniej (Poland), Novo kulturno naselje (Serbia).

Tu aplikuj

http://www.kew.org.pl/dyi-application/?fbclid=IwAR3bJadYlOyVzUstHdlcnmWvKIguzuNsculN3KJtsUNeAKTaA7sXJEzvG_A