Home | Aktualności Studia | Komunikaty UW | Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego kończy setny sezon działalności

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego kończy setny sezon działalności


Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego powstał przy naszej uczelni w 1921 roku. Zespół skupia studentów i absolwentów Uniwersytetu oraz innych warszawskich uczelni. Wykonuje muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno instrumentalne. Działalność chóru to zarówno projekty własne, jak organizowany od 2015 roku Międzynarodowy Festiwal “Wiosna Chórów na UW”, jak i współpraca z innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Chór wystąpił na ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym, a nagrane przez niego hymny odtwarzane były przed meczami zawodów (także w 2016 roku). Zespół nagrał muzykę do filmu animowanego “Świteź”, skomponowaną przez dyrygentkę zespołu Irinę Bogdanovich. Uczestniczy również w kampaniach społecznych oraz licznych wydarzeniach charytatywnych i happeningach artystycznych.

Wysoki poziom Chóru wielokrotnie docenili jurorzy konkursów w kraju i za granicą. Tylko w 2019 roku zespół zdobył Grand Prix Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie (oraz Złoty Dyplom i dwie nagrody specjalne) i Grand Prix Festiwalu The Singing World w Petersburgu (oraz trzy pierwsze nagrody), a także wyróżnienie podczas konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza w Poznaniu. Chór został również laureatem nagrody Fryderyka w 2006 roku, jako wykonawca Dies Irae M. Borkowskiego (płyta “Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski” wyd. Musica Sacra) oraz był nominowany do tej nagrody w 2019 roku za płytę z nagraniem arcydzieła muzyki chóralnej a cappella “Całonocnym czuwaniem” S. Rachmaninowa. Już we wrześniu będzie można śledzić udział zespołu w XL Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, gdzie chór wykona koncert otwarcia.

W 2020 roku chór zaprezentował się w projekcie Scena UW, cyklu nagrań dokonanych przez zespoły uniwersyteckie prezentowanych na kanale YouTube UW, a w roku bieżącym wziął udział w Nocy Muzeów na UW, nagrywając kilka teledysków do pieśni związanych z historią Warszawy. Innych nagrań zespołu można posłuchać na kanale:  https://www.youtube.com/choruw. Polecamy także “Muzyczne intrygi”, wywiad z Iriną Bogdanovich, Kierownikiem Artystycznym i Dyrygentem chóru, utytułowaną dyrygentką, pianistką i kompozytorką,  który ukazał się w piśmie “UW”:  https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/04/pismo_uczelni_nr_1_98.pdf.

Pandemia pokrzyżowała plany obchodów 100-lecia chóru. Jubileusz przełożono na sezon 2022/23, jednak zespół aktywnie się do tego wydarzenia szykuje, między innymi powiększając i digitalizując archiwum, a także przygotowując publikację ze wspomnieniami chórzystów. Jeśli wśród Państwa są osoby, które należały kiedyś do ChAUW lub znają Państwo takie osoby, to informujemy, że można przesyłać materiały archiwalne oraz własne wspomnienia do końca sierpnia 2021 roku na adres chor@uw.edu.pl. Wszystkie informacje dotyczące Jubileuszu ChAUW znajdują się pod tym adresem:  https://chor.uw.edu.pl/jubileusz-100-lecia.

Więcej informacji o zespole można znaleźć na stronie: https://chor.uw.edu.pl; a także w mediach społecznościowych:  Instagram oraz Facebook.

 

Wydział Pedagogiczny UW

Wydział Pedagogiczny UW

Share via
Copy link
Powered by Social Snap