Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Sieć Organizacji Społecznych Wspólna Szkoła – wsparcie dla nauczycielek i nauczycieli.

Działamy na rzecz wspólnej szkoły dla ukraińskich i polskich dzieci

Prowadzisz wielokulturową klasę w związku z wojną w Ukrainie? Masz dużo pytań, nie tylko o materiały edukacyjne, ale także pomoc psychologiczną, prawną? Poszukaj wsparcia na stronie Sieci Organizacji Społecznych www.soswspolnaszkola.pl. Już ponad 70 organizacji wymienia się doświadczeniami, żeby skuteczniej odpowiadać na potrzeby polskiej szkoły.

W minionym roku szkolnym do polskich szkół i przedszkoli dołączyło ponad sto osiemdziesiąt tysięcy dzieci uchodźczych z Ukrainy. Około pół miliona pozostawało w zdalnej ukraińskiej edukacji. Od września ukraińskich uczennic i uczniów w polskich placówkach będzie najprawdopodobniej jeszcze więcej. Na razie nie mamy dokładnych wyliczeń. Wiemy natomiast, że część rodzin wróciła do Ukrainy, ale uczniowie i uczennice nadal formalnie figurują w dokumentacji polskiego systemu edukacji.

Dyrekcje, nauczycielki i nauczyciele już wcześniej musieli stawiać czoła licznym trudnościom oświatowym. Teraz mierzą się z kolejnymi wyzwaniami. Nauczycielki i nauczyciele dostają jednak ogromne wsparcie od organizacji pozarządowych. Społeczniczki i społecznicy, podobnie jak niezrzeszeni w organizacjach Polacy i Polki, już w pierwszych dniach po rosyjskiej agresji zakasali rękawy i ruszyli z pomocą, nie tylko materialną. Organizują zajęcia dla dzieci, pomoc psychologiczną i naukę języka polskiego. Pojawiły się też webinaria dla kadry pedagogicznej i materiały edukacyjne.

Na stronie www.soswspolnaszkola.pl można zobaczyć szeroki wachlarz wsparcia dla nauczycieli – ofertę organizacji pozarządowych. Jest stale aktualizowana a do Sieci Organizacji Społecznych dołączają kolejne fundacje i stowarzyszenia, żeby lepiej odpowiadać na potrzeby beneficjentek i beneficjentów.

Koordynatorką projektu SOS Wspólna Szkoła jest mgr Karolina Prus-Wirzbicka, która na Wydziale Pedagogicznym prowadzi zajęcia matematyczne