Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Seminarium naukowe WP UW: 16.05.2023, godz. 13.30, sala 124

Szanowni Państwo,

uprzejmie zapraszam na spotkanie w ramach Seminarium naukowego Wydziału Pedagogicznego UW. Naszym gościem będzie dr hab. Maksymilian Chutorański, który wygłosi wykład: O (nie)antropocentryczności teorii i badań edukacyjnych.

Proszę o rejestrację mailową, adres: seminarium.naukowe@pedagog.uw.edu.pl do 12 maja 2023.

Rafał Godoń

Seminarium naukowe Wydziału Pedagogicznego UW

16 maja 2023 r., godz. 13.30, sala 124 (zmiana sali z 507 na 124)

dr hab. Maksymilian Chutorański

Uniwersytet Szczeciński

O (nie)antropocentryczności teorii i badań edukacyjnych

W ramach wystąpienia, odwołując się do współczesnych wyzwań związanych z kryzysem środowiskowym, a także perspektywami teoretycznymi, podkreślającymi złożoność relacji między ludźmi i nie-ludźmi, zamierzam wskazać konieczność przemyślenia tradycyjnych kategorii pedagogicznych i logik stawiania problemów badawczych. W pierwszej kolejności, zwrócę uwagę na ograniczenia antropocentrycznego myślenia o edukacji. Następnie, rozwinę postulat postawienia świata w centrum teorii i badań pedagogicznych. W tym kontekście zwrócę uwagę na bliski i daleki zasięg pedagogii. W dalszym ciągu, podejmę próbę wskazania możliwości badań empirycznych, które podejmowałyby kwestię tego, jak edukacja odmienia świat nie(tylko)ludzki.