Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Żegnamy Panią Profesor Elżbietę Putkiewicz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  naszej Przyjaciółki Pani Profesor dr hab. Elżbiety Putkiewicz w dniu 15 grudnia 2023 r.

Pani Profesor była specjalistką w zakresie dydaktyki, polityki oświatowej oraz kształcenia nauczycieli. Była inicjatorką wielu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych, autorką licznych monografii i artykułów naukowych. Wspierała rozwój naukowy młodych pracowników. W latach 80-tych współorganizowała Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Stworzyła Pracownię Ewaluacji Instytucji Edukacyjnych. Pełniła funkcję prodziekan ds. kształcenia nauczycieli. Wykształciła wiele pokoleń pedagożek i pedagogów.

W naszej pamięci pozostanie jako wrażliwa i życzliwa Koleżanka, na której zawsze można było polegać.

Społeczność Wydziału Pedagogicznego UW

Uroczyste pożegnanie odbędzie się 28 grudnia 2023 o godzinie 15:00 w Domu Pogrzebowym Służew przy ulicy Fosa 19 A w Warszawie. Bardzo prosimy o nieprzynoszenie kwiatów na ceremonię. W zamian za to zgodnie z wolą Prof. Elżbiety Putkiewicz prosimy o przekazanie datku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wspomnienie o Profesor Elżbiecie Putkiewicz

Z wykształcenia była fizyczką, absolwentką Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ta dziedzina wiedzy początkowo wyznaczyła jej drogę zawodową. Została nauczycielką fizyki w warszawskim Liceum Reytana. Bardzo szybko jednak postanowiła doskonalić swoje umiejętności zawodowe i rozpoczęła współpracę z Instytutem Badań Pedagogicznych. Została doktorantką Profesora Wincentego Okonia. W roku 1978 obroniła doktorat na temat Efekty gier symulacyjnych w nauczaniu fizyki. Praca pod kierownictwem Profesora Okonia miała swoją kontynuację w ramach działalności Katedry dydaktyki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne lata pracy to zaangażowanie Profesor Putkiewicz w rozwój Wydziału, wspieranie młodych pracowników oraz prowadzenie wielu ważnych dla polskiej edukacji badań naukowych. W 1990 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w 2007 roku została profesorem nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogika.

Choć głównym obszarem jej aktywności była nauka i akademicka dydaktyka, to sprawy oświaty w Polsce nigdy nie umykały jej uwagi. W końcu lat 80-tych współorganizowała Społeczne Towarzystwo Oświatowe, a po jego zarejestrowaniu, uczestniczyła aktywnie w budowaniu alternatywnej edukacji w Polsce. U schyłku lat 90-tych angażowała się w reformę edukacji Handkego, a w ramach programów badawczych, podjętych przez Instytut Spraw Publicznych, monitorowała przez kolejne lata jej przebieg i skutki.

Doskonale rozumiała, że nauka i jej rezultaty mają sens jedynie wtedy, gdy służą praktyce edukacyjnej. W 1996 roku z inicjatywy władz miasta nawiązała współpracę ze środowiskiem oświatowym Kwidzyna i zorganizowała zespół, który przez 25 lat wspierał gminę w doskonaleniu jakości nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach. Powstały wtedy liczne publikacje, odbyło się wiele szkoleń, rozwijających wiedzę i umiejętności nauczycieli kwidzyńskich szkół. Do dzisiaj jest to działanie unikalne w skali kraju. Program realizowany w Kwidzynie zaowocował powstaniem na Wydziale Pracowni Ewaluacji Instytucji Edukacyjnych.

W latach 90-tych Profesor Putkiewicz organizowała w ramach programu TEMPUS międzynarodową wymianę naukową. Dzięki tym działaniom studenci i pracownicy Wydziału wyjeżdżali do innych ośrodków badawczych w Europie i na świecie. To był okres zmiany perspektywy wielu pracowników w spostrzeganiu własnego rozwoju naukowego. W tym czasie Pani Profesor nawiązała współpracę z europejską organizacją zajmującą się kształceniem nauczycieli Association for Teacher Education in Europe. Zaowocowała ona licznymi publikacjami naukowymi, współpracą badawczą oraz udziałem pracowników Wydziału w corocznych konferencjach organizowanych przez ATEE. W 2002 roku Profesor Putkiewicz była głównym organizatorem tej konferencji w Polsce.

Profesor Putkiewicz wiele zrobiła dla kształcenia nauczycieli w Polsce. Była pomysłodawczynią i założycielką dwóch studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogicznym. Podyplomowe studia dla nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego przygotowywały absolwentów różnych kierunków studiów do pracy pedagogicznej oraz w myśl oczekiwań reformy z 1999 roku, podnosiły kwalifikacje czynnych nauczycieli przedmiotowych. Podyplomowe studia edukacji wczesnoszkolnej i reedukacji przygotowywały do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz pozwalały uzupełnić wykształcenie. Setki nauczycieli zostało absolwentami tych studiów.

Profesor Putkiewicz była zawsze osobą bardzo aktywną, pełną pomysłów badawczych. Swoim entuzjazmem zarażała innych i mobilizowała do pracy. Była otwarta na kontakty społeczne, chętnie je inicjowała i dbała o ich kontynuację i rozwój.

W 2016 roku zakończyła pracę zawodową z powodu ciężkiej, wyniszczającej choroby. Stanowczo zbyt wcześnie.