Heads Up – międzynarodowy projekt na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Heads Up to międzynarodowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany m.in. na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zakończony w 2024 roku, projekt koncentrował się na przeciwdziałaniu wyzwaniom związanym z pogarszającym się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Stanowił odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie nauczycieli i uczniów w radzeniu sobie z problemami psychicznymi.
W ramach projektu zrealizowano następujące inicjatywy:
- Badania naukowe nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami z depresją.
- Edukacja młodzieży na temat objawów depresji i sygnałów ostrzegawczych dotyczących zdrowia psychicznego, wspierana interaktywnym komiksem stworzonym przez młodych ludzi, we współpracy z edukatorami i psychologami.
- Wsparcie nauczycieli poprzez przygotowanie innowacyjnego poradnika, opartego na wynikach badań i wzbogaconego o infografiki, który dostarcza narzędzi do pracy z uczniami w kryzysie emocjonalnym.
- Promowanie zdrowia psychicznego za pomocą kampanii społecznej i materiałów edukacyjnych, które pomagają młodym ludziom lepiej radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
Koordynator projektu: Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, dr hab. Dorota Kleszczewska
Skład zespołu Heads Up z Wydziału Pedagogicznego UW: dr Agnieszka Małkowska-Szkutnik (koordynator), dr Aleksandra Berkowska, mgr Maja Gajda.
Polski zespół, współpracował z partnerami z Czech (Wydział Kultury Fizycznej, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu) i Słowacji (Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach), aby wspólnie opracować i wdrożyć innowacyjne rozwiązania w edukacji. Materiały stworzone w ramach projektu zostały szeroko rozpowszechnione wśród nauczycieli, by skuteczniej wspierać zdrowie psychiczne młodego pokolenia.
Projekt realizowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Erasmus+
Rezultaty projektu dostępne są na stronie: https://heads-up-project.com/pl/