Prof. dr hab. Józef Miąso (1930-2025)
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 11 kwietnia zmarł w Warszawie Prof. dr hab. Józef Miąso, związany z naszym Wydziałem w latach 1973-1991.
Profesor był wybitnym naukowcem, historykiem wychowania, badaczem dziejów oświaty i nauki, autorem licznych publikacji naukowych związanych głównie z dziejami szkolnictwa polskiego w XIX i XX w., a także prac poświęconych oświacie polonijnej i historii wychowania w USA.
Profesor ukończył studia historyczne najpierw na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a potem kontynuował je na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach, od 1955 r. był zatrudniony w Pracowni Dziejów Oświaty Polskiej Akademii Nauk. W 1973 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. profesora zwyczajnego.
Na Wydziale Pedagogicznym UW od 1973 r. kierował Katedrą Historii Oświaty i Wychowania. Wykładał historię wychowania i prowadził seminaria magisterskie, wypromował wielu magistrów i 7 doktorów. Wchodził w skład licznych komisji wydziałowych. Podczas 30-lecia Wydziału Pedagogicznego wygłosił ważny referat o uniwersyteckiej tradycji kształcenia nauczycieli.
Dydaktyką uniwersytecką oraz kształceniem pedagogów i nauczycieli zajmował się także w szkolnictwie niepublicznym: Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, a następnie w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku/Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Prowadził liczne kwerendy w kraju i za granicą, wyjechał do USA jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej. Reprezentował historyków wychowania na licznych międzynarodowych kongresach, m.in.: Oksfordzie, Bukareszcie, Sèvres pod Paryżem, Jenie, Leuven. Był współzałożycielem międzynarodowej organizacji historyków edukacji The International Standing Conference for the History of Education (ISCHE). Wchodził także w skład Zarządu Głównego tej organizacji. Był też pomysłodawcą i współzałożycielem Towarzystwa Historii Edukacji oraz jego członkiem honorowym.
Był uczonym i dydaktykiem. W jego dorobku należy odnotować wiele ważnych publikacji, m.in.: Uniwersytet dla wszystkich, (1960); Szkolnictwo zawodowe w Królestwie Polskim w latach 1815-1915 (1966); The History of the education of Polish immigrants in the United States (New York 1977), Wybrane prace z historii wychowania XIX-XX w. (1997). Profesor przygotował także zbiór Pism wybranych (1976) Łukasza Kurdybachy. Wraz z zespołem historyków wychowania opracował dwutomowy podręcznik Historia wychowania wiek XX (1980). Jego publikacje – erudycyjne i napisane potoczystym językiem – są do dziś ważnym punktem do badań nad dziejami oświaty, zwłaszcza XIX i XX wieku.
Pogrzeb Profesora Józefa Miąso
Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele p.w. Świętego Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach 14 maja 2025 roku (środa) o godz. 15.00, po czym nastąpi złożenie urny z prochami Zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym.
Janina Kamińska