Aktualności Wydziału
Prof. Adam Fijałkowski oficjalnie nominowany!
Prof. Adam Fijałkowski z naszego Wydziału odebrał dziś z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy oficjalną nominację – nadanie tytułu profesora nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Gratulujemy!
Konkurs na stanowisko adiunkta
Dziekan Wydziału Pedagogicznego UW, za zgodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta. The dean Faculty of Education, with the consent of the Rector of the University of Warsaw, announces a competition for the position of Assistant professor. [PDF]
Świąteczne życzenia
Najserdeczniejsze życzenia składa Kolegium Dziekańskie
Zaproszenie na Heurystyki SDNS
Szanowni Państwo, w imieniu społeczności Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, mam zaszczyt zaprosić Państwa na społeczną edycję seminarium Heurystyki: Przestrzeń, Społeczeństwo, Władza. Heurystyki to cykl zainicjowanego przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzego Z. Nowaka. Seminarium odbędzie się 8 maja 2025 r. (czwartek) w godzinach 16:00 – 20:00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej. Link Więcej…
Wizyta nauczycieli akademickich i szkolnych z Wilna
10 kwietnia odbyła się wizyta grupy 29 nauczycieli akademickich i szkolnych z Wilna – przedstawicieli Mykolas Romeris University oraz Centre for School Improvement. Podczas wizyty goście zapoznali się z systemem kształcenia nauczycieli na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczyli w dyskusji o wyzwaniach i przyszłości tego procesu w Polsce i na Litwie, a także odwiedzili dwie warszawskie szkoły: Więcej…
Wizyta Pani Barbary Weber-Jeller
Zakończyła się tygodniowa wizyta na Wydziale Pedagogicznym UW Pani Barbary Weber-Jeller z University of Teacher Education Tyrol (Pädagogische Hochschule Tirol) w ramach programu Erasmus+. Pani Barbara Weber-Jeller na Uniwersytecie w Tyrolu wykłada Technologię i Projektowanie, prowadzi zajęcia z edukacji artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem architektury, a dodatkowo zajmuje się marketingiem, public relations i mediami społecznościowymi Uniwersytetu. W trakcie Więcej…
Prof. dr hab. Józef Miąso (1930-2025)
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 11 kwietnia zmarł w Warszawie Prof. dr hab. Józef Miąso, związany z naszym Wydziałem w latach 1973-1991. Profesor był wybitnym naukowcem, historykiem wychowania, badaczem dziejów oświaty i nauki, autorem licznych publikacji naukowych związanych głównie z dziejami szkolnictwa polskiego w XIX i XX w., a także prac poświęconych oświacie polonijnej i historii Więcej…
Learning by Moving (LERMOV)
W dniach 7-8 kwietnia odbyło się międzynarodowe spotkanie organizowane przez Wydział Pedagogiczny UW i Prof. Małgorzatę Żytko, w ramach projektu Erasmus+ Learning by Moving (LERMOV). Innovative and Interdisciplinary Teaching Methods in Preschool and Primary Education. Dr Dorota Sobierańska i Karolina Prus-Wirzbicka prowadziły warsztaty dotyczące koncepcji Learning and Moving – znaczenia wspierania uczenia się i rozumienia Więcej…
Zaproszenie na wykład prof. Jana Heysteka, 16 maja 2025
[English text below] Jan Heystek: „School Leadership and Development for Sustainable Quality Education in a Diverse Socioeconomic Context” Seminarium Międzynarodowe, Wydział Pedagogiczny UW, ul. Mokotowska 16/20, sala 507 Date:16 May 2025 (piątek), 13:30- 15:00. W ramach Seminarium Międzynarodowego serdecznie zapraszamy na wykład prof. Jana Heysteka (Extraordinary Professor – North-West University, Academic Head – Edutel Higher Więcej…
Zintegrowany program rozwoju dydaktyki – ZIP 2.0
Informujemy, ze od 1 stycznia 2025 r. Uniwersytet Warszawski realizuje „Zintegrowany program rozwoju dydaktyki – ZIP 2.0”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu modernizujemy program kształcenia na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – studia jednolite magisterskie.
Biogram Prof. dr hab. Ireny Szybiak
Irena Szybiak rozpoczęła pracę naukową 1 sierpnia 1962 roku w Pracowni Dziejów Oświaty Polskiej Akademii Nauk, kierowanej przez prof. dr. hab. Łukasza Kurdybachę. Wówczas obszarem Jej zainteresowań stał się okres Oświecenia i działalność Komisji Edukacji Narodowej. Rozpoczęła badania archiwalne nad szkolnictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Brała także udział w przygotowaniu syntezy powszechnej historii wychowania. Jej autorstwa Więcej…
Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Wydziału Pedagogicznego UW
Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Członkinią Rady została Pani Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka,Kurator Oświaty oraz przedstawicielki i przedstawiciele instytucji edukacyjnych, społecznych i kultury, z którymi Wydział Pedagogiczny UW współpracuje w zakresie dydaktycznym i badawczym. Zadaniem Rady będzie konsultowanie programów nauczania, projektów dydaktyczno-badawczych i praktyk realizowanych na Wydziale Pedagogicznym UW. Współpraca z otoczeniem Więcej…
Uwaga: trwa rekrutacja do programu Erasmus 2025/26!!!
Jeśli jesteś studentką/studentem Wydziału Pedagogicznego i masz ochotę na przygodę w postaci studiów częściowych na jednej z naszych uczelni partnerskich w Finlandii, Grecji, Holandii, we Włoszech oraz w wielu innych miejscach, zapraszamy na stronę: ERASMUS: Studia częściowe – zasady . Internetowa rejestracja trwa do 28 lutego. Erasmus+ 2025/2026: Your Adventure Starts Now! Students of the Więcej…
Pedagogika znalazła się na piątym miejscu spośród ocenianych na UW dziedzin nauki
Times Higher Education opublikował wyniki rankingu World University Rankings by Subject 2025. Uniwersytet Warszawski został uwzględniony w 9 z 11 ocenianych obszarów. Pedagogika znalazła się na piątym miejscu spośród ocenianych na UW dziedzin nauki. UW w THE World University Rankings by Subject 2025: 1. sztuki i nauki humanistyczne: 151–175 2. informatyka: 176–200 3. nauki prawne: Więcej…
Równość na UW 2024
Informujemy, że na początku grudnia br. rozpocznie się druga część ogólnouniwersyteckiego badania „Równość na UW 2024” skierowanego do osób pracujących, doktoryzujących się oraz studiujących na UW. Badanie prowadzone jest przez Zespół Równościowy UW we współpracy z PEJK i Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Badanie objęte jest patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora UW. W pierwszej połowie 2024 Więcej…
Inauguracja roku akademickiego 2024/25
27 września 2024 roku w Auli Starego BUW-u odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2024-2025 na Wydziale Pedagogicznym UW. Wykład inauguracyjny „Edukacja włączająca a perspektywy szkoły powszechnej” wygłosił Prof. dr hab. Grzegorz Szumski. Oprócz władz Wydziału Pedagogicznego i szerokiego grona pracowników oraz studentów, w uroczystości m.in. wzięli udział przedstawiciele władz UW, m. st. Warszawy, innych Więcej…
Profil absolwenta i absolwentki
Do końca października organizowane są konsultacje społeczne Profilu absolwenta i absolwentki, dokumentu, który stanowić ma podstawę zmian w polskim systemie edukacji. Wskazuje on kierunek tych zmian, oraz określa jakie cechy powinni mieć absolwenci polskich szkół. Już w tym roku szkolnym zaczną się prace nad Podstawami Programowymi, które będą obowiązywać w szkołach od września 2026 roku. Więcej…
Goście ze Lwowa
Dziś kończy sie tygodniowa wizyta studentek i profesorek Katedry Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie. W ciągu tygodnia współnie ze studentkami II roku Studiów nad Dzieckiem i Rodzina przedstawialiśmy naszym gościom polski system edukacji i pomocy społecznej.
Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej
Ponad 80% młodych ma doświadczenie w nauczaniu, ale tylko 4,3% chce być nauczycielami. Raport „Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej” opracowany przez Fundację Teach for Poland, powstał, aby spojrzeć na ten zawód z nowej perspektywy – z odwagą, entuzjazmem i wiarą w to, że edukacja w Polsce może być źródłem pozytywnych zmian. Ma inspirować do Więcej…
UWażajmy na słowa
Dobór słów jest szczególnie ważny w dyskursie akademickim. 25 września, podczas posiedzenia Senatu UW, rektor prof. Alojzy Z. Nowak zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną „Hejt boli. UWażajmy na słowa”. To akcja zainicjowana przez studentów i rzeczniczkę akademicką ds. studenckich i pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego. – Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest wspólnotą dialogu, która za jedną ze swoich najwyższych wartości Więcej…
Festiwal Nauki
Zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Festiwalu Nauki. W ramach zaplanowanych działań odbędzie się spotkanie Modelowanie szkoły skupionej na relacjach organizowane przez dr Hannę Tomaszewską-Pękałę oraz dr Ewelinę Zubala. Wydarzenie ma na celu rozwinięcie koncepcji szkoły, w której relacje międzyludzkie stanowią fundament działań edukacyjnych i wychowawczych. Podczas spotkania omówimy działania w projekcie Edukacja współtworzona poprzez Więcej…
EARLI
The European Association for Research on Learning and Instruction
Uroczyste zakończenie studiów GPTE
Uroczyste zakończenie studiów GPTE (Graduate Programme in Teaching English to Young Learners) – 2024 na Wydziale Pedagogicznym UW. Budynek BUW dn. 22.06.2024
Earli SIG5 & SIG28
W dniach 10-12 lipca odbyła się międzynarodowa konferencja European Association for Research on Learning and Instruction Earli SIG5 & SIG28, pod tytułem „Fostering empathy, creativity and resilience for a sustainable future”, zorganizowana przez dr Olgę Wysłowską i dr Paulinę Marchlik z Katedry Polityki Oświaty i Społecznych Badań nad Edukacją we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego i Unicef Refugee response office Więcej…
SPYNKA mobile – innowacyjna przestrzeń wspierająca rozwój dzieci
W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertami pracowni projektowej StudioMLA. W przedsięwzięciu wykorzystano wyniki badań, które w jego ramach prowadziła dr Olga Wysłowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W Więcej…
Sesja plakatowa
W piątek 28 czerwca odbyła się już siódma sesja plakatowa na naszym Wydziale. Jak w latach poprzednich studenci studiów magisterskich i licencjackich prezentowali swoje prace dyplomowe w formie plakatów. Mieliśmy okazję zapoznać się z najlepszymi pracami powstałymi w tym roku akademickim. Autorzy prac mogli te prace zaprezentować, odpowiadając na pytania członków Zespołu Ekspertów. W tym Więcej…
Ranking Perspektywy 2024
W ogłoszonych 26 czerwca 2024 r. wynikach Rankingu Perspektyw 2024 studia z pedagogiki na naszym Wydziale zajęły pierwsze miejsce wśród kierunków pedagogicznych oraz drugie miejsce wśród kierunków pedagogiki specjalnej! To wyjątkowe osiągnięcie jest dowodem na wysoką jakość kształcenia oraz zaangażowanie naszego zespołu w rozwój naukowy i dydaktyczny. Co więcej, Uniwersytet Warszawski został uznany za najlepszą uczelnię w Więcej…
Projekt Mundus
Trwają prezentacje prac magisterskich studentów projektu ADVANCES, którzy przebywają w Polsce na Wydziale Pedagogicznym UW na ostatnim roku studiów Mundusowych. Prace dotyczą działań pomocowych w obszarze migracji, wielokulturowości, sytuacji trudnych/traumatycznych: w Polsce, w Grecji, na Filipinach, na Tajwanie. Zobaczcie prezentację prelegentów.
Rekrutacja na studia 2024/2025
6 czerwca rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim rekrutacja na studia. Zapisy odbywają się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów. W Rankingu Perspektyw 2024 studia z pedagogiki na naszym Wydziale zajęły pierwsze miejsce: czytaj więcej Strona Wydziału Pedagogicznego UW Strona UW Zobacz film o Wydziale Pedagogicznym UW – 70 lat WP UW Prezentacja specjalności „Trener kompetencji miękkich” Więcej…
Zaproszenie
21 czerwca 2024 Zapraszamy bardzo serdecznie na prezentacje 6 prac magisterskich studentów projektu ADVANCES, którzy przebywają w Polsce na ostatnim roku studiów Mundusowych. godz. 10.00-12.30 sala 303. Prace dotyczą działań pomocowych w obszarze migracji, wielokulturowości, sytuacji trudnych/traumatycznych: w Polsce, w Grecji, na Filipinach, na Tajwanie. Zapraszamy do wysłuchania raportów z badań i do dyskusji.
ENTER Conference 2024
Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością zapraszamy pracowników socjalnych, psychologów, pracowników ochrony zdrowia, badaczy, naukowców i osób zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego na konferencję organizowaną przez ENTER Mental Health w dniu 27 czerwca 2024 roku pt.: ENTER Conference 2024 Building Trauma Informed Societies: Current challenges for mental health w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wszelkie Więcej…
Konferencja EARLI
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń na konferencję organizowaną przez Wydział Pedagogiczny we współpracy z European Association for Research on Learning and Instruction (EARLI). Konferencja o tematyce „Fostering Empathy, Creativity and Resilience for a Sustainable Future” odbędzie się 10-12 lipca 2024r. w Warszawie. Więcej informacji o konferencji na stronie Konferencji