Instrukcje dotyczące przewodów doktorskich otwartych przed 30 kwietnia 2019 r.

Instrukcja dotycząca złożenia pracy doktorskiej
dla osób posiadających otwarty przewód doktorski przed 30 kwietnia 2019 r.

Co składać:

– składa się 4 egz. oprawionej pracy doktorskiej

– wersja elektroniczna pracy doktorskiej (np. na pen-drive lub CD)

– podpisane oświadczenie o zgodności wersji elektronicznej pracy doktorskiej z wersją papierową

Co dodatkowo:

– podpisane streszczenie pracy doktorskiej w j. polskim

– podpisane streszczenie pracy doktorskiej w  j. angielskim

– wersja elektroniczna obu streszczeń (2 osobne skany z podpisem)

podanie do Przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Pedagogika – prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego o wyznaczenie o wyznaczenie składów komisji egzaminacyjnych wybranej JEDNEJ dyscypliny dodatkowej (socjologia,  psychologia, historia lub filozofia) i języka obcego – nowożytnego (wzór podania).

• ewentualnie złożenie podania o zwolnienie z egzaminu z języka obcego nowożytnego na podstawie certyfikatu (wzór podania)

– zgoda na zdalny tryb obrony

Gdzie składać pracę doktorską:

wyłącznie osobiście, ale z uwagi na pandemię TYLKO po wcześniejszym, mailowym uzgodnieniu terminu: Wydział Pedagogiczny UW, ul. Mokotowska 16/20,  pok. 119

Do promotora należy:

1. wykonanie badanie antyplagiatowego

Badanie jest możliwe po podpięciu pracy doktorskiej w Archiwum Prac Dyplomowych UW (dalej: apd). Wynik badania (jako raport uproszczony) po wydrukowaniu i podpisaniu, należy dostarczyć na Wydział Pedagogiczny  na portiernię w kopercie na nazwisko Walczewska (lub pok. 109) oraz przesłać jego skan na adres: m.walczewska@uw.edu.pl

2. akceptacja zmian wprowadzonych w apd przez doktoranta/kę

Do doktoranta/ki należy:

podpięcie pracy i streszczeń w apd: https://apd.uw.edu.pl/documents/page/prace_doktorskie/

(plik pdf o nazwie: 2300-DR-PED-numerpesel.pdf)

* numer pesel zostanie automatycznie zmieniony na krótszy ciąg cyfr; obecnie dopuszcza się dowolną nazwę pliku.

złożenie Oświadczenia o udzieleniu licencji*

*Oświadczenie należy wydrukować z apd, podpisać i dostarczyć do pok. 119; w okresie zaostrzonej pandemii  dokumenty należy złożyć przez portiernię – zostawiając je w teczce na nazwisko Walczewska (lub z dopiskiem pok. 109).

sprawdzenie czy dane o pracy doktorskiej  automatycznie* zmigrowały do Repozytorium UW (*gdyby tak się NIE stało, należy samodzielnie skontaktować się z Repozytorium UW: https://depotuw.ceon.pl/

zapoznanie się z ZARZĄDZENIEM NR 35 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 2 lipca 2012 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie elektronicznych wersji rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony na Uniwersytecie Warszawskim (klik) i złożenie Oświadczenia wynikającego z Zarządzenia Nr 35 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
Uwaga:
Pracę doktorską w wersji papierowej przyjmuje się pod warunkiem uzupełnionych danych w apd (instrukcje dotyczące wstawiania prac w apd są dostępne na stronie:  https://apd.uw.edu.pl/documents/page/prace_doktorskie/) i dostarczenia podpisanych ww. oświadczeń oraz streszczeń oraz złożenia raportu z badania antyplagiatowego.

Instrukcja dotycząca dalszych etapów przewodu doktorskiego

– Po złożeniu pracy doktorskiej, Rada Naukowa Dyscypliny Pedagogika (dalej: RNDPD) wyznacza składy komisji egzaminacyjnych.
– Doktorant/ka może przystąpić od zdawania 3 egzaminów doktorskich po wyznaczeniu składów komisji egzaminacyjnych przez RNDPD (wzór podania).
– W celu zdania egzaminu, doktorant/ka samodzielnie kontaktuje się z egzaminatorem oraz przewodniczącym danej komisji i ustala termin oraz zakres egzaminu.

Egzaminatorzy w przewodach doktorskich:

Dyscypliny dodatkowe:

1. Socjologia: Prof. dr hab. Jarosław Kilias
  2. Psychologia: prof. dr hab. Włodzimierz Oniszczenko
  3. Historia: dr hab. Piotr Maciej Majewski
  4. Filozofia: Prof. dr hab. Katarzyna Paprzycka-Hausman

Język obcy – nowożytny:

1. angielski: mgr Agnieszka Wiloch-Sikorska lub mgr Anna Łętowska- Mickiewicz
  2. rosyjski: dr Justyna Deczewska
  3. włoski : mgr Jolanta Moryc
  4. niemiecki: dr Elżbieta Lewkowicz

Lektury do rozszerzonego egzaminu z pedagogiki (dla osób nie będących absolwentami Wydziału Pedagogicznego UW na poziomie magisterskim):

1. John Dewey: Demokracja i wychowanie. Wprowadzenie do filozofii wychowania, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1972
  2. Janusz Korczak: „Pisma pedagogiczne” (Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku, Pedagogika żartobliwa. Ewentualnie inne), ukazywały się w różnych wydaniach
  3. Jerome Bruner: Kultura edukacji, Wydawnictwo Universitas 2006
  4. Teksty Roberta Rosenthala ze zbioru pod redakcją Jerzego Brzezińskiego i Jerzego Siata: Społeczny kontekst badań psychologicznych i pedagogicznych. Wybór tekstów, Wydawnictwo Naukowe UAM 1991
  5. Wybrany artykuł z „Kwartalnika Pedagogicznego”
  6. Michael Fullan: Odpowiedzialne i skuteczne kierowanie szkoła, PWN 2006
  7. Bogusław Śliwerski: Współczesne teorie i nurty wychowania, Oficyna Wydawnicza Impuls 2010
  8. Irena Wojnar, Agnieszka Piejka, Mariusz Samoraj: Idee edukacyjne na rozdrożach XX wieku. Część pierwsza Irena Wojnar – wykład monograficzny, Wydawnictwo Akademickie „ŻAK” 2008.
– RNDPD podejmuje uchwałę o wyznaczeniu recenzentów oraz ustala skład komisji doktorskiej (do przeprowadzenia obrony).
– Po zdaniu egzaminów i po spłynięciu recenzji, RNDPD podejmuje uchwałę o przyjęciu pracy doktorskiej i dopuszczeniu jej do publicznej obrony.
– Po ustaleniu terminu obrony, obrona następuje w trybie zdalnym (regulacje prawne stan na dzień 20.07.2021 r).
– Po przeprowadzeniu publicznej obrony, komisja doktorska występuje do RNDPD w sprawie nadania/odmowy nadania stopnia doktora.
– RNDP podejmuje uchwałę w sprawie nadania/odmowy nadania stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika.