Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Pre/teksty.
Spotkania biblioterapeutyczne, 23 stycznia 2023 r.

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. „O depresji i bezradności”, które odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w BUW. Będzie to rozmowa wokół książki Tomasza Stawiszyńskiego pt. „Ucieczka od bezradności” (Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021) z udziałem autora i prof. Małgorzaty Jacyno z Wydziału Socjologii UW. Spotkanie poprowadzi Anna Karczewska.

O książce:

Tomasz Stawiszyński potrafi mówić filozofią tak, że w zwyczajny i zrozumiały sposób dotyka tego, co dla nas dziś najistotniejsze, a przed czym wytrwale uciekamy. Autor błyskotliwie rozpoznaje ucieczkowe strategie współczesnego człowieka i pokazuje, że naszą bezradność może ukoić tylko akceptacja rozpaczy, na którą nie ma, nie może ani nie powinno być lekarstwa.

Nagranie ze spotkania Pre/teksty3:

https://www.youtube.com/watch?v=5O0zqSz8-2s&list=PLoL6OSmy5UY9thp1HXzbWdzMQvOR3vyPY&index=3

Agnieszka Holland

Neoliberalna ideologia mówi nam dziś, że nie ma takiej straty, której nie dałoby się w ostateczności przerobić na zysk. Ale w naszym życiu, jak przekonuje autor, najbardziej realna jest strata, której nie da się cofnąć. Zderzenie tych dwóch postaw – „przerób stratę na zysk” oraz „przeżyj stratę jako nieodwracalną” – określa aktualny moment zbiorowej egzystencji. Według Stawiszyńskiego, aby nie utracić prawdziwego życia, musimy stawać po stronie utraty. Aby prawdziwiej żyć, musimy stać się antykapitalistyczni.

prof. Przemysław Czapliński

To książka, z którą będziecie się spierać, tak jak ja sama wciąż to robię. Będzie zadawała nowe pytania tam, gdzie mogło się wydawać, że mamy odpowiedzi. Będzie podważała to, co znane i wygodne. Nie zaoferuje antidotum na stracone złudzenia. A przecież prędzej czy później każdy i każda z nas skonfrontuje się ze złożonością i niejednoznacznością świata, które zgniotą nasze iluzje w kulkę i wyrzucą do śmieci. I właśnie dlatego warto tę książkę przeczytać.

Olga Drenda

Ten pięknie napisany esej zachwyca i zachęca do bezkompromisowego myślenia. Dawno nie czytałam książki tak przybliżającej mnie do świata i życia. Jestem pewna, że będę do niej wracać wielokrotnie.

Mira Marcinów

O uczestnikach spotkania:

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021), „Reguły na czas chaosu” (2022) oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022). W Radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” oraz – wraz z Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org, a rozmowy z ciekawymi gośćmi o sprawach najważniejszych w autorskim podcaście „Skądinąd”.

 

Prof. Małgorzata Jacyno – pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i zajmuje się socjologią kultury, współczesną myślą francuską, indywidualizmem oraz kulturą terapeutyczną. W ostatnich latach realizowała projekt w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych „Warszawska Praga a nowa kwestia miejska. Polityki publiczne w warunkach kryzysu neoliberalizmu” oraz projekt wydawniczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „French Theory, czyli uniwersalizacja prowincji. Współczesna francuska myśl społeczna i humanistyczna”.

 

Anna Karczewska – promotorka kultury i czytania. Prowadzi autorską audycję o książkach „Albo poczytam” w Radio Kampus. Pomysłodawczyni inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i kobiecych klubów czytelniczych Books&Boobs, prowadząca spotkania z pisarkami i pisarzami. Na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Wydawniczym, mieszka w Warszawie.

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki, podejmujący ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazujący na możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka.

Nazywamy te spotkania biblioterapeutycznymi, ponieważ rozmawiamy o ważnych tematach – takich jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość – za pomocą literatury. W spotkaniach biorą udział autorki i autorzy książek oraz badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii.

Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy)

 Wsparcie merytoryczne: Wydział Socjologii UW

 Wsparcie promocyjne:

Jednostki UW: Ombudsman, Centrum Pomocy Psychologicznej, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Biuro Promocji, Koordynator ds. Artystycznych, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Wydział Psychologii, Wydział Pedagogiczny, Wydział Socjologii, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.

Jednostki spoza UW: Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Wydawnictwo Znak Literanova, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, EBIB-Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy

 Patronaty medialne: Radio Kampus, Forum Akademickie

 

Zapraszamy!