Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Dr hab. Agnieszka Naumiuk, prof. ucz.

Zatrudniona na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego od 2002 r.

Od 1996 roku związana była z ruchem organizacji pozarządowych w Polsce, jako pracownik kilku organizacji, a następnie konsultantka międzynarodowego ruchu United Way zajmującego się pozyskiwaniem funduszy i rozwojem III sektora w Polsce i w Europie.

Koordynatorka międzynarodowych programów edukacyjnych na Wydziale Pedagogicznym: Erasmus + oraz Erasmus Mundus ADVANCES. Trenerka, konsultantka i badaczka organizacji społecznych. Wykładowczyni na uczelniach w Polsce i za granicą. Członkini Redakcji Kwartalnika Pedagogicznego i wieloletnia współpracowniczka Kwartalnika Pedagogika Społeczna (obecnie Pedagogika Społeczna Nova), recenzentka artkułów polskich i międzynarodowych w czasopismach z zakresu pedagogiki i pracy socjalnej.

Zainteresowania naukowe: rola organizacji społecznych jako środowiska wychowawczego, związki aktywności obywatelskiej z procesami edukacyjnymi, rola działaczy społecznych i społeczników w zmianie społecznej, integracja i inkluzja społeczna grup zagrożonych wykluczeniem, związki pedagogiki z pracą socjalną, wsparcie dla młodzieży, edukacja osób dorosłych, Jane Addams i koncepcja amerykańskich settlementów.

Autorka książek: Edukacyjna rola organizacji pozarządowych – przykład ruchu United Way (2003); Uczestnictwo społeczne młodzieży (2007); Edukacja-Partycypacja-Zmiana w doświadczeniach i wyobrażeniach działaczy lokalnych (animatorów społecznych) (2014), Współautorka monografii: Inkluzja w perspektywie pedagogiki społecznej i pedagogiki specjalnej. Pytania, konteksty, dyskusje (2018), redaktorka główna monografii wieloautorskiej: Minding the Gaps and Challending the Change in Social Work (2021) oraz ponad 40. artykułów w języku polskim i angielskim z zakresu pedagogiki społecznej i pracy socjalnej.

Koordynatorka i kierownik międzynarodowych projektów badawczych:

„Innovation in crisis: community responses to marginalisation in Europe” (2015/2016)
„RESPONSIVE – Enhancing citizen participation in Europe’s social services response to social needs” HORYZONT EUROPE (2023-2026)
Absolwentka programu stypendialnego Fulbright Polska 2022/2023